YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baransu'ya o bavulu Tuncay Opçin verdi
Baransu'ya o bavulu Tuncay Opçin verdi
20 Kasım 2015 11:12
ABD'ye kaçan Opçin hakkındaki yakalama kararının gerekçesi: Balyoz kumpasına zemin olan CD'leri, Mehmet Baransu'ya teslim etti

Balyoz davasında yüzlerce askerin tutuklu yargılanmasına yol açan ve Mehmet Baransu tarafından özel yetkili savcılara teslim edilen bavulun sırrı çözüldü. Savcılık, 1. Ordu Komutanlığı seminer odasından çalınan belgelerle dolu bavulun, Baransu'ya Tuncay Opçin tarafından temin edildiğini belirledi. Opçin, hakkında çıkarılan yakalama kararının gerekçelerinden birisi de bu oldu.

TANIKLAR OPÇİN'İ İŞARET ETTİ

alyoz davasının kumpas olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde, Genelkurmay Başkanlığı'nca Baransu tarafından kopyaları savcılığa teslim edilen CD'ler üzerinde yapılan inceleme sonucu, 1. Ordu Komutanlığı Plan Semineri Odası'ndan Ertuğrul Hareket Planı'na ait belgelerin çalındığı, savcılığa teslim edilen 19 CD'den, 11 ve 17 numaralı CD'lerde yer alan "Balyoz, Suga, Oraj, Çarşaf vb." isimleriyle hazırlanmış belgelerin TSK'ya ait olmadığı belirtildi. Genelkurmay, CD'lerde 118 'çok gizli' belgenin bulunduğunu savcılığa bildirdi. Savcılığın tanık olarak dinlediği, Baransu'nun eski eşi Esra Konur, eski eşinin Taraf'ta yayımladığı Balyoz Darbe Planı ve eklerini içeren belgeleri Opçin'den aldığını iddia etti.

Taraf'ın eski Yazı İşleri Müdürü Yıldıray Oğur ise Opçin'in başka konularla ilgili verdiği belgeleri de Baransu'nun adı ile haberleştirdiklerini söyledi. Hanifi Avcı da Balyoz belgelerini Baransu'ya Opçin'in verdiğini duyduğunu ve Balyoz soruşturmalarının Gülen örgütünün operasyonu olduğunu kaydetti. Tüm bu ifade ve deliller ışığında Opçin'in; devletin güvenliğine ilişkin belgeleri alma, gizli belgeleri temin etme, gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçlarını işlediği yönündeki kuvvetli suç şüphesi gereği, tutuklamaya yönelik yakalama kararı ile aranmasına karar verildi. Savcılık, Opçin'in 28 Mart 2015'te Atatürk Havalimanı'ndan yurtdışına çıkış yaptığını, eşi ile kızının ise 22 Temmuz'da Opçin'in yanına gittiğini belirlendi. Hatta Opçin'in, 28 Mart 2015'te "Elimi kolumu sallayarak Atatürk Havalimanı'ndan çıktım" diye Tweet attığı, bir başka mesajında ise "Gidebilen gitti, kalan yakalandı" ifadesini kullandığı anlaşıldı.

Paralel Yapı'nın ABD Kongresi üyelerinin seyahatlerini usulsüz ve yasadışı finanse ettiğinin ortaya çıkmasının ardından, ABD'deki birçok siyasi kampanyayı da uygun olmayan bağışlarla desteklediği belirtildi. Özellikle Paralel bağlantılı okul ve kuruluşlarda çalışan, mütevazı gelirlere sahip kişilerin yüksek bağışlarda bulunması dikkat çekti. Bu kişilerden bir kısmının, bağış yaptığı adayı tanımadığı, hatta bazılarının para yardımında bulunduğu kadın adayı, erkek sandığı ortaya çıktı. USA Today gazetesinin araştırma haberine göre, senatörlerden Kelly Ayotte, 30 Nisan 2014'te aldığı 43 bin 100 dolarlık şüpheli bağışı iade etti. Ayrıca bağışçılardan 5 ABD'li Türk'ün yerinin tespit edilemediği kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler