YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baransu'nun bavulu patladı
Balyoz Davası'nda delil kabul edilen 19 adet CD için "gerçektir" şeklinde rapor veren 3 bilirkişi hakkında, görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı.
Baransu'nun bavulu patladı
31 Ocak 2015 / 09:30 Güncelleme: 31 Ocak 2015 / 10:28

Balyoz Davası'nda delil CD'leri inceleyerek "gerçek" oldukları yönünde bilirkişi raporu hazırlayan ve çok sayıda kişinin tutuklanmasına yol açan 3 TÜBİTAK çalışanı hakkında, görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, TÜBİTAK'ta görevli bilirkişiler T. T, E. A. ve H. B.'nin raporu eksik ya da yanlı düzenledikleri iddia edildi.

3 TÜBİTAK uzmanı, gazeteci Mehmet Baransu tarafından bavul içinde teslim edilen deliller arasında yer alan CD'lere dayanarak, Balyoz Davası'nda 2010'da gerçekleştirilen tutuklamalara delil teşkil eden bilirkişi raporunu hazırlamıştı.

Balyoz Davası kapsamında tutuklanarak bir süre cezaevinde kalan ve 16 yıl ceza alan Doktor Deniz Kurmay Albay Ali Yasin Türker, Balyoz Davası'nın delilleri arasında bulunan 19 CD'nin içerisindeki bilgi ve belgelerin gerçek olup olmadığını inceleyen ve oluşturulma tarihinden sonra ekleme yapılmadığı yönündeki 19 Şubat 2010 tarihli raporu veren T. T, E. A. ve H. B hakkında, bilirkişilik görevini kötüye kullandıkları gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunda, söz konusu bilirkişilerin yeterli bilgiye sahip olmadan taraflı rapor hazırladıkları ve kendisi ile birlikte çok sayıda kişinin haksız olarak tutuklanmasına yol açtığı iddia edilmişti.

5 rapor aksini söyledi

Müşteki avukatları, savcılığa söz konusu 19 CD ile ilgili 3 ayrı uluslararası bilişim şirketi (CIA, Bilgisayar Tahkikat Kurumu ve Cyber Dılıgence) ve Askeri Savcılık raporunu delil olarak sundu. Bu raporlarda, CD'lerin gerçek olarak kabul edilemeyeceği belirtilirken, TÜBİTAK tarafından hazırlanan bir başka raporda ise CD'lerde yer alan dokümanların orijinal olup olmadığının ancak bu dokümanların hazırlandığı bilgisayarların incelenmesi halinde mümkün olabileceği vurgulandı.

TÜBİTAK'ta Bilişim Sistemleri Grubu'nda araştırmacı olarak görev yapan Erdem Alparslan ve aynı kuruma bağlı BİLGEM'in UAKAE bölümünde başuzman olarak çalışan T. T, E. A. ve H. B, savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla sorgulandı. 

Suçlamayı reddettiler

Şüpheliler ifadelerinde, suçlamaları kabul etmediklerini, kendilerine bilirkişilik görevi uyarınca incelemeleri için teslim edilen CD'leri uzmanlık alanları çerçevesinde inceleyerek rapor düzenlediklerini belirtti.

Savcılıksa şüphelilerin, eksik ve yanlı rapor düzenlemek suretiyle bilirkişilik görevini kötüye kullanmak suçunu işlediklerine dair elde edilen deliller çerçevesinde yargılanmaları gerektiğine karar verdi. İddianame asliye ceza mahkemesine gönderildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler