YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baransu: Raporlar beni doğruluyor
"İrtica ile Mücadele Eylem Planı"yla ilgili söz konusu belgeyi haber yaptığı için hakkında dava açılan Baransu, "İstedikleri mahkemeye giderim" diyor
Baransu: Raporlar beni doğruluyor
13 Eylül 2009 / 13:40 Güncelleme: 13 Eylül 2009 / 14:04

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı"yla ilgili belgeyi haber yaptığı için hakkında dava açılan Taraf muhabiri Mehmet Baransu ilginç açıklamalarda bulundu.

'Kirli eylem planı'yla ilgili belgeyi haber yaptığı için hakkında dava açılan Taraf muhabiri Mehmet Baransu, soruşturmaya yönelik bütün dosyaların kendisinde olduğunu söyledi.

İstedikleri mahkemeye giderim, belgeler elimde

Baransu, altında Kurmay Albay Dursun Çiçek'in imzası bulunan belge için verilen resmî raporların da haberini doğruladığını düşünüyor.

Baransu, "Jandarma, TÜBİTAK ve Emniyet'in kriminal inceleme raporları elimde. İstedikleri mahkemeye giderim." diyor. Kaos planı belgesi, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Üsteğmen Avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, belgenin 'sahte olduğunu' ileri sürdü. Son olarak soruşturma Ankara'ya havale edildi. Önceki gün Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen toplantıda Genelkurmay'ın Mehmet Baransu hakkında dava açtığı açıklandı. Genelkurmay Başkanlığı Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, 'eylem planı' konusunda muhabire dava açıldığını kaydetti.

Mehmet Baransu, Genelkurmay'ın yürüttüğü soruşturmanın bütün dosyalarının kendisinde olduğunu hatırlattı. Baransu, şunları söyledi: "Jandarma'nın, Emniyet'in, TÜBİTAK'ın kriminal inceleme raporlarının tamamı elimde var. Onların hepsi benim haberlerimi doğruluyor. TÜBİTAK'ın raporu çok önemli. Raporda 'Bu belgeye orjinalinde olmayıp da sonradan eklenmiş bir unsur tespit edilmemiştir' diyor. Bu, belgenin orijinal olduğu anlamına geliyor. Bundan dolayı hiçbir endişem yok. Zaten Genelkurmay yaptığım haberleri yalanlayamadı. Genelkurmay suç duyurusunda 'bizde kara propaganda terimi kullanılmaz diyor.' Bu terimi kullandıklarının iki ayrı belgesi de elimde. Bunları da dava açılırsa mahkemeye vereceğim."

Genelkurmay Başkanlığı, 'kaos planı' belgesiyle ilgili soruşturmasını tamamlamasının ardından dosyayı Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na göndermişti. Genelkurmay Başkanlığı'nın suç duyurusu üzerine hazırlanan fezleke, geçen cuma günü Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlık izin verirse Baransu, TCK'nın 301. maddesi gereğince yargılanacak.

Taraf

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler