YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Barancılar” Ergenekon soruşturmasına ateş püskürd
“Barancılar” Ergenekon soruşturmasına ateş püskürd
“Barancılar” Ergenekon soruşturmasına ateş püskürd
16 Temmuz 2008 / 11:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Terör örgütü PKK içinde iki teröristin ölümüyle başlayan "Ergenekoncu" çatışmasının ardından İslamcı terör örgütü olarak bilinen İbda-C de ikiye bölündü.


İddianameyle birlikte Ergenekon'un, siyaset dışında terör örgütleri içinde de yuvalandığı ortaya çıkmasıyla birlikte yerüstündeki siyasi çatlak yeraltına da uzandı.


"Ergenekon çatlağı" sebebiyle PKK içinde grupların birbirlerini 'ajan', 'satılmış', 'Ergenekoncu' olmakla suçladığı ve kavganın 2 teröristin ölümüyle sonuçlandığı öğrenildi. Aynı çatlak bu kez Şair Necip Fazıl Kısakürek'in görüşlerini benimsediğini ileri süren fakat terör eylemlerine de karışan İBDA-C'de de görüldü.Ergenekon soruşturması İBDA-C örgütünü dahi birbirine düşürdü. İBDA-C’nin “Barancılar” olarak bilinen kolu Ergenekon soruşturmasına ateş püskürüp “liberal çapulcu eşkiyaların” işi olarak nitelendirirken “Furkancılar” olarak adlı kolu soruşturmayı destekliyor ve AKP’ye kapatma davasına sert eleştiriler yöneltiyor.


Türkiye’de şeriata dayalı bir düzen getirmek amacıyla Salih Mirzabeyoğlu tarafından kurulan İBDA-C’nin silahlı kanadı operasyonlar sonunda ağır darbe yedi. Mirzabeyoğlu’nun da aralarında olduğu pek çok İBDA-C üyesi ya cezaevine girdi ya da yurtdışına kaçtı. Bu olayların ardından örgütün daha çok siyasal faaliyetlerine katılan sempatizanları arasında Barancılar ve Furkancılar adıyla bölünmeler yaşandı. Birbirlerini aylık çıkardıkları Baran ve Furkan adlı dergilerinde eleştiren taraflar arasındaki görüş ayrılığı Ergenekon soruşturmasıyla iyice derinleşti. Ergenekon destanını Türklüğün büyük bir değeri kabul eden Barancılar, dergilerinde soruşturmayı destekleyen çevreleri şiddetle eleştiriyor.


ERGENEKON MÜCAHİTLERİ!


Öyle ki derginin 20 Mart 2008 tarihli sayısı “Ergenekon Mücahitleri! Silahlı Mücahit Kuvvetler! Demokrasi Çetelerini Liberal Çapulculuğu Vatanın İsmet-i Hariminde Boğ!” kapağıyla çıktı. Aynı kapakta Emekli Tümgeneral Alaatttin Parmaksız’la yapılmış bir röportaj da var. Derginin 10 Temmuz sayılı son sayısında “Darbehan Göktürk” adıyla kaleme alınan Sohbet-Konferans adlı yazıda da gene soruşturmayı destekleyenlere sert eleştiriler yöneltildi. Zaman zaman ulusalcı olarak bilinen bazı tanınmış simaların Baran Dergisi’ne röportaj verdiği görülüyor. Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya atılan Ergenekon örgütü İBDA-C’yle bağlantılı iddiasının da muhtemelen Baran Dergisi’nde çıkan eleştirel yazılardan etkilenerek ortaya atılmış olabileceği de ihtimaller arasında görülüyor.


FURKANCILAR’DAN ILIMLI MESAJLAR


Buna karşın Furkancılar ise AKP hükümetine sıcak mesajlar göndermeyi seçerek soruşturmayı destekliyor ve AKP’ye kapatma davasını eleştiren yazılara dergilerinde yer veriyor. Sonuç olarak neredeyse ailelerin içinde dahi fikir ayrılıklarına neden olan Ergenekon’un yarattığı ayrışma artık yasadışı örgüt sempatizanlarını bile sarmış durumda.


TARAF GAZETESİNDEKİ YAZILAR BÖLDÜ
Taraf gazetesinde yazan Emre Uzun'un köşe yazılarında bir süredir İbda-C'nin Ergenekonculuğu anlatılıyor ve iki derin örgütün ortak noktalarına dikkat çekiliyordu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler