YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baraja düşen helikopterin yeri BELİRLENDİ
Yangın söndürme helikopterinde 5 kişi bulunuyordu. 3 Rus pilot karaya ulaşmayı başardı
Baraja düşen helikopterin yeri BELİRLENDİ
18 Haziran 2009 / 19:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milas'ta barajdan su almaya çalışan yangın söndürme helikopteri düştü. Helikopterin 3 Rus pilotu yüzerek kıyıya çıkmayı başardı, Türk pilot ve orman muhafaza memuru aranıyor.

 
Yangın söndürme helikopterinde 5 kişi bulunuyordu. 3 Rus pilot karaya ulaşmayı başardı.


Aydın'ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale eden bir yangın sönderme helikopteri, Milas'taki Geyik Barajı'ndan su alırken düştü.


Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, helikopter su aldıktan hemen sonra havalanırken barajın üzerine düşerek suya gömüldü.


Orman Bakanlığı, Ukrayna tescilli KAMOV-32 tipi helikopterin barajdan su alırken 8 km hıza düştüğünü ve helikopterle saat 13.21'de irtibatın kesildiğini açıkladı.


Düşen helikopterde baş pilot Viktor Lytvynov, uçuş teknisyeni Volodymir Koshel, uçuş mühendisi Vyocheslav Sherstobitov, emekli binbaşı Tanju Tezgel ile Milas Orman İşletme Müdürlüğü'nde görevli Ali Ekin bulunuyordu.


Rus pilotlar, kazanın ardından vatandaşların da yardımıyla kıyıya yüzerek ulaşmayı başardı.


Barajdaki dalgıçlar, AKUT ve profesyonel su altı ekibi, Türk pilot Tanju Tezgel ve orman muhafaza memuru Ali Ekin'i arıyor.


GÖRÜŞ MESAFESİ YETERSİZ, PROJEKTÖR İSTENDİ
Bodrum'dan gelen iki dalgıç, helikopterin düştüğü bölgede pilot ve orman memurunu aradı. İlk arama çalışmasından sonra kıyıya çıkan dalgıçlar, suyun 10 metre kadar aşağısına daldıklarını belirtti. Suyun altında görüş mesafesinin çok sınırlı olduğunu ifade eden dalgıçlar, şöyle konuştu:


"Suyun 10 metre kadar aşağısına daldık. Suyun altında görüş mesafesi çok sınırlıydı. Yaklaşık 30 santimetreden ötesini göremiyorduk. Bizdeki ışıklar yetersiz kaldı. Projektör talep ettik. Projektör geldikten sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tam doğru yeri aradığımızdan emin değildik, görgü tanıkları bize yeni bilgiler verdiler. Biz de o bölgede aramalarımıza devam edeceğiz."


5 SAAT SONRA HELİKOPTERİN YERİ TESPİT EDİLDİ
Saat 13.00 sularında düşen helikopterin yeri yaklaşık 5 saat sonra tespit edilebildi. Dalgıçlar, helikopterin bulunduğu bölgede kayıp iki kişiyi arıyor.


Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, "Helikopterin düşüş nedeni belli mi?" sorusuna, "Teknik bir arızadan dolayı düştüğünü düşünüyoruz. 2006 yılında da böyle bir olay yaşanmıştı. Ama o zaman insanlar kurtulmuştu. Maalesef bugün suyun içinden çıkamadılar" diye konuştu.


PİLOT TEZGEL ÇALIŞMAK İÇİN BODRUM'A GİTMİŞ
Bursa'da yaşayan pilot Tanju Tezgel ve ailesinin, 15 Nisan'da yangın sezonunda çalışmak üzere Bodrum'a gittiği öğrenildi.


Tezgel'in eşi Oya Tezgel, "İyi bir haber duymayı bekliyorum" diye konuştu.


Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından özel bir şirketten kiralanan helikopter, Muğla'nın Milas ilçesinde konuşlandırılmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler