YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baraj iptal olsa dahi seçim...
Eski Anayasa Mahkemesi raportörü Yrd. Doç.Dr. Emir Kaya, AYM'nin seçim barajını kaldırmasını umutla bekleyenlere kötü haber verdi. AYM seçim barajını iptal etse dahi 2015 seçimleri yüzde 10 barajıyla yapılacak. İşte sebebi...
Baraj iptal olsa dahi seçim...
09 Aralık 2014 / 13:06 Güncelleme: 09 Aralık 2014 / 13:11

Eski Anayasa Mahkemesi raportörü Yrd. Doç.Dr. Emir Kaya, AYM’nin vereceği olası bir iptal kararının seçim yasasında bir değişiklik anlamına geldiğini, seçimlere bir yıl kala yapılan değişikliklerin ise uygulanmayacağının anayasa hükmü olduğunu ifade etti. Kaya, “Dolayısıyla AYM seçim barajını iptal etse dahi 2015 seçimleri yüzde 10 barajıyla yapılacaktır” dedi.

Kaya, “Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuruda seçim barajının hak ihlali olduğuna karar vermesi bir şey, seçim barajına ilişkin hükümlerin iptaline karar vermesi ise ayrı şeydir. Bu iki karara ayrı mekanizmalarla ulaşılır ve bu kararların anlamı da farklıdır” dedi.

Hak ihlali barajı kaldırmaz

Kaya, “İhlal kararı verilmesi, otomatik olarak seçim barajını ortadan kaldırmaz. İhlalin giderilmesi için yasa değişikliği gerekir ki seçimden önceki bir yıl içindeki değişiklikler uygulanmaz” dedi. Bireysel başvurularda bölümlerce verilmesi gereken kararın AYM Genel Kurulu’nda ele alınmasının anayasa ve ilgili yasalara aykırı olduğunu ifade eden Kaya, “Bu uygulama AYM’nin kendi hazırladığı ve dış denetime kapalı İçtüzük’le ihdas edilmiştir” dedi.

Kaya sözlerine şöyle devam etti:

“Yine iptal kararı verilebilmesi için bireysel başvuruya bakan Bölümün ‘mahkeme’ sayılması gerekmektedir. Bunun için de bireysel başvurunun ‘başvuru’ değil, ‘dava’ sayılması gerekir. Bu da tartışmalıdır.”

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler