YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankaların da kabusu oldu!
Zabıta görevlileri pazarcılardan sonra şimdi de tüketicilerin "Bankaların hizmet tarifelerini göremiyoruz" şikayetleri üzerine bankaları denetliyor
Bankaların da kabusu oldu!
14 Şubat 2010 / 09:32 Güncelleme: 14 Şubat 2010 / 09:44

Zabıtaların toplum tarafından sadece esnafı denetlediği bilinir. Ancak son günlerde zabıtalar bankalara da göz açtırmıyor.
Tüketicilerin "Bankaların hizmet tarifelerini göremiyoruz, bizden ne kadar ücret kesiliyor bilmiyoruz.'' şikayetleri üzerine Tüketici Hakları Zabıta Amirliği harekete geçti. Ekipler, ücret tarifelerini kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde gerekli yerlere asmayan banka şubelerine ceza yağdırıyor. İstanbul'da belediyeye bağlı zabıta görevlileri, tarife asmayan 234 banka şubesine toplam 53 bin 352 lira para cezası kesti. Tüketici Kanunu'na göre bankaların, havale, senet, çek provizyonu, kiralık kasa, rehin kaldırma, EFT ve benzeri işlemlerin ücretlerini kolaylıkla okunabilir şekilde asması gerekiyor.

Tüketici Kanunu'na göre bankaların, havale, senet, çek provizyonu, kiralık kasa, rehin kaldırma, EFT ve benzeri işlemlerin ücretlerini kolaylıkla okunabilir şekilde belirlenen yere asması gerekiyor. Bu kuralı ihlal eden şubelerle ilgili gelen şikâyetler, Zabıta Amirliği'ni harekete geçirdi. Tüketici Hakları Birimi, ücret tarifesi bulunmayan bankaların 'rehin kaldırma işlemleri' için 200 liradan 800 liraya kadar indirim yaptığını tespit etti. Pazarlık yoluyla yapılan indirimi ihbar alan ekipler, gerekli cezai işlemi gerçekleştirdi.

Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz'ın verdiği bilgiye göre denetim, ilk etapta banka çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı. Önce zorluk çıkaran hatta polis çağıran banka yetkilileri 'kanun bize denetim yetkisi veriyor' deyip gerekli belgeleri gösterince denetimlere alıştı. Israrla yaptıkları denetimler sonucu şubelerde ücret tarifelerinin asılmasını sağlamayı başardıklarını söyleyen Tahmaz, "Tüketici, banka ücretlerini diğer şubelerle karşılaştırmalı. Tarifeleri kontrol etmeli." diye konuştu.

Bu arada zabıtanın tarife denetimi sadece bankalarla sınırlı değil. Ekipler, dershane, özel hastane, otopark, eczane, çay bahçesi, fatura ödeme merkezleri ve sinema salonlarında da denetim gerçekleştiriyor. Kontrollerde, etiket fiyatı ile kasa fiyat farkı, indirimli ürünlerde önceki fiyatın etiketlerde yazılı olması, etiket fiyatlarının TL olarak yazılması, gramaj ve ürünlerin tür ve cinsleri de inceleniyor.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler