YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bank Asya'da süre doldu! Belgeler yok
Bank Asya'da süre doldu! Belgeler yok
10 Mart 2015 07:36
İmtiyazlı ortakların bilgi ve belgelerini BDDK’ya göndermediği için yönetimi TMSF’ye geçen Bank Asya’da 3 aylık süre dolmasına rağmen eksik evraklar hâlâ tamamlanmadı.

Alınan bilgiye göre 6 Mart itibariyle 185 imtiyazlı ortaktan 135’i belgelerini gönderdi. Halen 50 ortağın belgeleri BDDK’ya ulaşmadı. TMSF yetkililerinin verdiği bigiye göre BDDK 10 Aralık’tan bu yana ortaklardan eksik belgelerini tamamlamasını istiyor.

MASAK süreci de var

Yetkililer “Mart ayındayız. 3 ay oldu, hâlâ belgeleri tamamlayabilmiş değiller. ‘Noterden onaylatmakta zorlanıyoruz’ diyorlar. Niye onaylatamıyorlar, bu konu büyük önem taşıyor” dediler. TMSF yetkilileri BDDK’ya gelen belgelerin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve MASAK gibi kurumlara da gönderildiğini belirterek “Ayrıca duruma göre Dışişleri ile Adalet Bakanlığı’na da bilgi veriliyor. Kolay bir süreç değil. Belgeler tamamlanmasa bile hemen yönetim devri olmaz. Bankacılık Kanunu içerisinde hareket ediliyor. Eğer BDDK’nın incelemesi ve diğer belge gelen kuruluşlardan inceleme sonrasında olumlu yanıt gelirse gerekli işlemler yapılacak. İmtiyazlı ortaklardan inceleme süreçleri tamamlanan ve herhangi bir sorun görünmeyenlerin hisseleri TMSF’den alınıp iade edilecek” şeklinde konuştular.

Eski ortaklardan ‘Belgeleri verdik’ diye açıklamalar yapıldığına da dikkat çeken yetkililer “Öncelikli olarak belge verme işlemi tamamlanmadı. BDDK inceleyip araştıracak. MASAK ve diğer kurumların incelemesi ile gelen araştırmaların sonucunda karar verme süreci uzayabilir. Belki aylarca da sürer. Bunların hepsini inceleme sürecinde göreceğiz” diye konuştular.

“Haksız el koyma yok”

TMSF yetkilileri “Bazı medya organlarında yayınlandığı gibi haksız el koyma ve geri vermeme söz konusu değil. Tüm süreci TMSF ve BDDK yakından takip ediyor. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra tüm işlemler kanun çerçevesinde yürütülür” dediler.

Etiketler: , ,
hollanda yolsuzluğu
 // alper
devletten gizlenerek hollandaya kaçırılan paralar ne olacak. hesap sorulsun...
10 Mart 2015 Salı 09:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler