YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bank Asya’da paralel kuşlar devreye girmiş
Bank Asya’da paralel kuşlar devreye girmiş
06 Mart 2015 11:34
BDDK’nın kararını önceden öğrenen bazı bürokratlar, Bank Asya yönetimine 3 Şubat’ta el konulmadan önce ‘paralel baronlar’a haber uçurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yönetimine el konulan Bank Asya’nın ‘Uzanvari’ mal kaçırma taktiği deşifre olurken, gözler paralel baronlara bilgi veren bürokratlara çevrildi.

BDDK ve Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinden edinilen bilgilere göre kamudan paralel yapıya bilgi uçuranlar olduğu tespit edildi. Edinilen bilgilere göre hem BDDK hem de TMSF’ de görev yapan bazı bürokratlar yönetime el konulmasını geciktirirken sürecin kaçınılmaz olduğu ortaya çıkınca bir an önce malvarlıklarının yurtdışına çıkarılması gerektiğini ifade etti. Sonrasında 16 Ocak’ta Hollanda’da şirket kuruldu. 20 Ocak’ta ise hemen yönetim kurulu atandı. BDDK yönetime el koymadan Hollanda’daki ticaret gazetesinde karar yayınlandı. Ancak Türkiye’deki süreç geciktirildi.

BDDK’nın uyanmaması için de yazışmaların gizli yürütüldüğü iddia ediliyor. Gözler şimdi Bank Asya’daki usulsüzlükleri görmezden gelen bürokratlara çevrilmiş durumda. Paralel baronlar, ‘Uzanvari’ bir mal kaçırma taktiğine girişince Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) Bank Asya’da ikinci operasyon gelmişti.

BDDK, şubat başında Bank Asya’nın imtiyazlı hisselerinin ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanımına karar vermesinin ardından, Kaynak Holding’in sahip olduğu Sürat Basım Yayın ile Forum İnşaat’a ait A grubu hisselerin temettü dışındaki ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanılmasına karar verdiğini açıkladı.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler