YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bank Asya'da film 2011'de kopmuş!
Bank Asya’nın; ortaklık yapısına ilişkin değişiklikleri BDDK’ya 2011 yılından itibaren bildirmediği ortaya çıktı. BDDK’nın yasal olarak temin etmesi gereken bu bilgilerin kurumda bulunmaması soru işaretlerine neden oldu.
Bank Asya'da film 2011'de kopmuş!
06 Şubat 2015 / 10:20 Güncelleme: 06 Şubat 2015 / 10:23

TMSF tarafından yönetimine el konulan Bank Asya’yla ilgili ilginç bilgiler ortaya çıktı.

Bankanın 2011-2013 yıllarında A grubu imtiyazlı ortaklık yapısında, hisse adedi, hisse tutarı, ortakların hisse devri, devrin oluş şekli, ödemenin ne şekilde yapıldığı gibi bankacılık kanununun esasını teşkil eden bilgilerin hiçbirisine BDDK’nın sahip olmadığı belirlendi.

2008’e kadar düzenli bildirmişler

Bank Asya’nın ortaklık yapısı konusunda sağlıklı bilgilerin 2008 yılına kadar oldukça düzenli olduğu tespit edildi. Ancak, Paralel Yapı'nın darbe hazırlıklarını başlattığı 2011'den itibaren bankadaki ortaklık yapısının ve ortaklıklar arası değişimin BDDK’ya verilmediği ortaya çıktı.

Bankanın ortaklık yapısındaki yoğun değişikliklerin 2011-2013 yıllarında olması dikkat çekerken, BDDK’nın bankayla ilgili yasal olarak ‘olmazsa olmaz’ bilgilere sahip olmadığı ise Arılık 2014'te ortaya çıktı.

Milat 2011 oldu

Hakan Fidan’ın 17 Nisan 2009 tarihinde MİT Müsteşar Yardımcılığı, 25 Mayıs 2010'da de müsteşarlığa atanmasının ardından Türkiye’de yoğun dinlemelerin de başladığına dikkat çeken yetkililer; MİT krizinin çıkışı, İsrail’in Fidan hakkında suçlayıcı açıklamalar yaptığı dönemin de bu yıllarda olmasının kafalarda soru işareti oluşturduğunu belirtildi.

BDDK ele geçirildi, görev ihmal edildi

Bank Asya’nın; sermayesini 900 milyon liraya çıkardığı 2008 yılına kadar olan dönemde bankacılık işlemlerinde her türlü hassasiyete dikkat ettiği belirlendi.

Bankanın A grubu imtiyazlı ortaklarının listesinin ortaklık paylarının düzenli olarak tutulduğu, hazırlanan finansal tablolarda ortaklar arasındaki akrabalık ilişkilerinin listelendiği tespit edildi.

Paralel Yapı'ya yakın atamalar

Ancak, Türkiye’de yasa dışı dinleme operasyonlarının en yoğun olduğu 2011 yılından itibaren BDDK’ya da Bank Asya grubuna yakın kişilerin atanması dikkat çekti. Bu tarihten itibaren BDDK tarafından banka üzerinde etkili bir incelemenin yapılmadığı belirlendi.

Bank Asya ile ilgili spekülasyonların çıkmasıyla birlikte başlatılan incelemeler sonucu BDDK’dan bankanın ortaklık yapısına ilişkin bilgiler istendi. BDDK ise ellerinde ortaklık konusunda hiçbir bilginin olmadığı cevabını verdi. Yapılan derin incelemelerde bazı ortakların bankacılık yapmaya uygun profilleri olup olmadığının bilinmedığı tespit edildi.

BDDK’da nüfuzları artınca...

17-25 Aralık operasyonları sırasında Fethullah Gülen’in internete düşen bir ses kaydında ‘BDDK’da adamlarımız var’ şeklindeki konuşması da Paralel Yapı'nın BDDK içerisinde nasıl örgütlendiği gözler önüne serilmişti.

Gülen’in Aralık 2013 tarihinde işadamları, medya ve BDDK’ya yönelik ses kaydında, THY’nin Bank Asya’dan paralarını çekeceği yorumları üzerine, “BDDK’da adamlarımız var” başlığıyla yayınlanan konuşmada Gülen’in “10 büyük işadamının 300 milyon TL kadar mevduatı Bank Asya’ya getirmesi” önerisi yer almıştı.

Kapalı devre hesap dönemi

Bank Asya’da 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından hesaplardaki anormal hareketliliği saklamak için olmadık yöntemlere başvulduğu ortay çıktı.

BDDK’ya yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre; 17 Aralık öncesi Bank Asya Genel Müdürlük ve Merkez Şube’de çalışan yönetici personel, Bankaya giren ve çıkan yüklü para trafiğini görebilme yetkisine sahipti.

Yeni getirilen sisteme göre yönetici personel bankaya giren ve başka hesaplara gönderilen para miktarına erişim hakkını kaybetti. BDDK ve TMSF yetkililerinin dikkatini çeken bu durum, banka personeli arasında büyük şaşkınlığa neden oldu.

Hesap hareketleri inceleniyor

17 Aralık sonrası Bank Asya’da yapılan değişiklik bunlarla sınırlı kalmadı. Daha önce yetkisi olan personelin dahi banka merkezindeki kasaların bulunduğu bölgeye ve bazı odalara girişleri yasaklandı. Oda ve kasaların kilitleri değiştirildi.

Yeni yönetim kararlı

Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanlığına TMSF Başkan Yardımcısı Mehmet Ali İslamoğlu atandı. Genel Müdürlüğü görevini ise yönetim kurulunda da yer alacak Aydın Gündoğdu yürütecek. Bank Asya’nın Yönetim Kurulu’nda ayrıca TMSF Başkan Yardımcısı Zülfikar Kanberoğlu, TMSF Daire Başkanları İsmail Güler, Ahmet Mutlu ve Abdullah Güzeldülger’in yanı sıra İdris Turan İlter, Mehmet Ali Gökçe ve Bedri Sayın olacak.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler