YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bana tuzak kurdular"
"Bana tuzak kurdular"
06 Nisan 2010 08:16
Baykal'a yönelik Van'daki yumurtalı protesto eylemini hatırlıyorsunuzdur... Baykal bu olayla ilgili Milliyet'ten Fikret Bila'ya oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu işin bir tuzak olduğunu söyleyen Baykal protestonun perde arkasını da birbir anlattı

CHP lideri Deniz Baykal Milliyet'ten Fikret Bila'ya konuştu... Van'daki yumurtalı protesto eylemi ile ilgili oldukça ilginç iddilarda bulundu... Bana tuzak kurdular diyen Baykal'a göre, bu işi organize eden isim de AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik...

İşte Baykal'ın Bila'ya verdiği o röportaj...

Baykal’a Van’daki protesto olayını konuştuk. CHP lideri, Van’da yumurtalı protesto eyleminin AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in organizasyonu olduğundan emin konuştu. Baykal, Van’daki olayın bir tuzak olduğunu ve hatta bazı emniyet görevlilerinin de dahlinin bulunduğu yönünde kuşku taşıdığını belirtti. Baykal, olayı şöyle anlattı:

‘Beni yürüteceklerdi’
“Van’a ulaştık. Her şey çok güzel ve çok normaldi. Sokaklarda vatandaşların ilgisiyle karşılaştım. Yol boyunca otobüsten onları selamladım. Kongreyi yapacağımız salonun hıncahınç dolu olduğu bilgisi geldi. Biz otobüsle kongre salonunun bulunduğu yere doğru ilerliyoruz. Bu arada arkadaşlar, emniyet yetkililerinin kongre salonunun bulunduğu sokağın başında otobüsten inmemi istediklerini ilettiler. Hem benim koruma müdürüm hem de Yılmaz Ateş’e iletmişler bu taleplerini. Demişler ki, ‘Kongre salonunun bulunduğu sokak çok dar. Sizin otobüs o sokağa giremez, sokağa dönüş yapması çok zor olur. Sokağın başında Sayın Baykal’ı indirmeniz ve salona kadar yürümeniz daha doğru olur’. Fakat arkadaşlar bu öneriyi kabul etmemişler. Nitekim sokağın başına geldiğimizde otobüs şoförü sokağa rahatça dönebileceğini söyledi. Arkadaşlar da salonun kapısına kadar otobüsle gitmemizin daha doğru olacağını söylediler. Ancak sokağı dönünce gördük ki, protestocular oraya yerleştirilmiş. Koli, koli yumurta alınıp yanlarına konulmuş. Organizasyon çok açık. Nitekim otobüse doğru yumurta atmaya başladılar. Sonradan anladım ki, eğer biz, emniyetin önerisine uyup sokağın başında insek ve yürüsek; yumurtalar üzerimize atılacak! Anladım ki, tam bir tuzak hazırlanmış.”

‘Tek tek saptayacağız’
Baykal, protesto girişiminin BDP’yle ilgisinin olmadığını da vurguladı. BDP Van İl Başkanı’nın ve diğer yetkililerinin anında açıklama yaparak olayla ilgilerinin olmadığını kamuoyuna duyurduklarını belirtti ve şöyle devam etti:
“BDP yetkilileri hemen açıklama yaptılar. Hatta PKK’ya yakın bir uluslararası haber ajansı da haber geçti. Olayın PKK’yla ilgisi olmadığını açıkladı. Protestocuların Hüseyin Çelik’in kontrolünde insanlar olduğu, o insanları tanıyanlar tarafından bana da iletildi. Şimdi o anda çekilen görüntüleri arkadaşlar büyüterek inceliyorlar. Kimin kim olduğu açıkça ortaya çıkacak.”

Baykal, Diyarbakır’da domates atılması olayını anımsatarak, şu karşılaştırmayı yaptı:
“Bana Diyarbakır’da da domates atmışlardı. Ama o kendiliğinden olan bir olaydı. Nitekim Diyarbakır emniyeti ve savcılığı hemen olaya el koydu. Bana yazı yazdılar. Şikâyetçi olup olmadığımı sordular. Ben, gerek yok karşılığını verdim. Ona rağmen soruşturmayı yürüttüler ve bu eylemi yapanlar ceza aldılar. Diyarbakır’ın tutumuna bakın, Van’ın tutumuna bakın. Ben ana muhalefet lideriyim, bir ilde partimin kongresine gidiyorum. Gerekli önlemleri almak iktidarın görevi, sorumluluğu. Ama o ne yapıyor; bana yumurtalı protesto organize ediyor.”

‘Gidemiyorlar derken...’

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Sivas’ın ötesine gidemiyorlar” sözlerinin ne anlama geldiğinin Van’da anlaşıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Başbakan sürekli ‘Sivas’ın ötesine gidemiyorlar’ diyordu. Aslında ‘Sivas’tan öteye gelmeyin’ demek istiyormuş. ‘Gelirseniz, böyle yaparız’ demek istemişler.

Milliyet

EMNİYET KISA ZAMANDA İSBATLASIN !
 // BATUHAN
Gelin oynamayı bilmiyormuş yerim dar demiş ! Sn.Baykalda siyaseti bilmediğini farkedince sıradan bahanelere sığınır oldu.Bu güne kadar niçin doğuya gitmedinizde neler değişdiki şimdi Ankaranın dışına çıkma gereği duydunuz.Malum oy tabanının avukatlığını iyi yapamadınız abbasa yol gözüktü.Beslediğiniz yumurta tavukları et tavuğu oldu şimdi kesilecek tek çareniz bundan sonra atılacak yumurtaları kırılmadan yakalayıp tekrar civciv çıkmasını beklemek ol...
06 Nisan 2010 09:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler