20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,295
 • BIST95.147
 • Dolar4,7426
 • Euro5,4936
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2507
 • İstanbul29 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya22 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz’un YAŞ iddiası
Balyoz’un YAŞ iddiası
30 Temmuz 2010 07:26
Balyoz sanıklarının YAŞ'ta terfi edebileceklerine yönelik iddialar hukukçuları ayağa kaldırdı.

TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesi ve Subay Sicil Yönetmeliği'nin 82. maddesine işaret eden uzmanlar, "YAŞ, zaten sabıkalı durumda. Böyle vahim bir hata yaparsa, millet vicdanında meşruiyetini kaybeder" uyarısında bulundu.

Balyoz Darbe Planı iddianamesi kapsamında 102 muvazzaf ve emekli asker hakkında yakalama kararı çıkartılması, YAŞ toplantısını da etkileyecek. Yasalara göre listedeki 11 asker haklarında dava açıldığı için terfi edemez. Ancak kulislere yasaları hiçe sayan bilgiler sızdırılıyor. Bu gelişmeye emekli askerler ve hukukçular tepkili. Sanık askerlerin YAŞ'ta terfi ettirilemeyeceğini belirten uzmanlar, 'hile planına' işaret ediyor. Hukukçular, TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesi ve Subay Sicil Yönetmeliği'nin 82. maddesine dikkat çekiyor: "Tutuklamaya gerek olmadan haklarında kovuşturma ve soruşturma açılanlar terfi edemez."

AMAÇ KAFA KARIŞTIRMAK

Emekli Askeri Hâkim Faik Tarımcıoğlu:

Balyoz sanıkları hakkında '1 günlük tutuklama kararı olmazsa YAŞ'ta terfi edebilirler' fikrini ortaya atanlar ya mevzuatı okumuyor ya da koruma kollama görevini üstleniyor. Bu düşünce yanlış ve zorlamadır.  65. madde ve Subay Sicil Yönetmeliği'nin 82. maddesini okusunlar. Şimdiye kadar üst rütbeli bir general bu suçlardan terfi etmiş mi baksınlar. 1 günlük mesele kafaları karıştırıyor. Ortaya atılan bu fikir koruma kollama programının bir uzantısıdır. Şuradan sonra işler yoluna girecek ama terfi etmeleri kolay değil. Yapılan itirazlar ve reddi-i hâkim talepleri tamam ama tebligat yapılmadı demeleri avukatların ve süreci savunanların 'mız mız' faaliyetleridir. Yakalama kararına tebligat diye bir şey olmaz. Yakalama kararı gizlidir. Güvenlik güçlerine verilir.

BAKANLIĞA GÖNDERİLMELİ

Emekli Askeri Hakim Yusuf Çağlayan:

TSK İç Hizmet Kanunu'nun 65. maddesine göre haklarında tutuklama kararı çıkanlar için YAŞ toplantısından terfi çıkması söz konusu olamaz. Yasal prosedüre göre bir TSK personeli hakkında iddianame yazıldığı zaman söz konusu iddianame o personelin bağlı olduğu bakanlığa mutlaka gönderilmedir. Cumhuriyet Başsavcıları bu askeri prosedürü bilmedikleri için iddianameyi göndermiyor. İlgili bakanlık da iddianemeyi inceledikten sonra söz konusu personeli açığa alır. Normal suçlamalardan açığa alınan personel var ama böyle iddialarda bulunulan askerler açığa alınmıyor. Bu ayrıcalıklı bir durumdur ve çifte standart söz konusudur. 65. maddeye göre tutuklu veya hükümlü bile olsa dosyaları YAŞ'a iletilir. Ancak YAŞ'ın gündemine alınması ayrı bir şeydir.

YAŞ MEŞRUİYETİNİ KAYBEDER

Emekli Pilot Binbaşı Gürcan Onat:

Bugün TSK gözlem altındadır. Güneydoğuda yaşanan ihmaller ve komuta hataları bilhassa sorumluluk sahiplerini ciddi özeleştiriler yapmak durumuna getirmiştir. Haklarında tutukluluk kararları verilmiş olan generallerin isimleri şuraya getirilirse terfileri bu YAŞ Toplantısı'nda görüşülmemelidir. Hiç şüphesiz ki; yargılanmaları neticeleninceye kadar suçlu diyemeyeceğimiz bu insanlara yargılanmaları sonuçlanıncaya kadar suçsuz da diyemeyiz. Çünkü haklarında tutuklama kararları vardır. 926 sayılı TSK Personel Kanununun 65. maddesi açıktır; "Haklarında tutuklama kararı verilen ve terfi sırasında bulunan muvazzaf askerler terfi ettirilemez." Terfi işlemi için dosyaları şuraya da getirilemez. Binlerce masum insanı yargılamadan ihraç eden YAŞ, zaten sabıkalı durumda iken bir de böyle vahim bir hata yaparsa, millet vicdanında meşruiyetini kaybedecektir.

DEVAMLI BİR HİLE VAR

Emekli Binbaşı Kemal Şahin:

TSK Personel kanununa göre adı geçen askerlerin terfi alması hatta değerlendirmeye bile alınması mümkün değildir. Ancak devamlı bir hile ile tutuklanmalarından imtina ediliyor. YAŞ toplantısının olacağı güne kadar da öyle devam edecek. Burada açıkça suç işleniyor. Bu kararı verenlerin neden tutuklamanın yerine getirilmediğini sorma hakları var. Zannediyorum söz konusu askerler YAŞ toplantısına kadar tutuklanmayacak ve toplantıda haklarında terfi kararı çıkacak. Genelkurmay bu güne kadar yaptığı gibi yine adli iradeye karşı çıkıyor. Terfi almaları durumunda hile yapıldığı için Cumhurbaşkanı'nın araya girmesi ve terfileri imzalamaması lazım.      

EMEKLİYE AYIRABİLİRLER

Emekli Hakim Albay Ümit Kardaş:

Haklarında tutuklama emri çıktığı için 65. maddeye göre terfi alamayacaklar. Ayrıca bunlarla ilgili iddianame kovuşturma aşamasında. Belki bu askerlerin emekliye ayrılması söz konusu olabilir ki bu da yargı için doğru bir tutum olmaz. 

MUVAZZAFLARDAN SONRA EMEKLİLER DE KAYIP

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına rağmen teslim olmayan muvazzaf subaylardan sonra emekli askerler de ortadan kayboldu.

Polisin emekli subaylarla ilgili başlattığı çalışmada hiç kimseye ulaşılamadı. Sanıkların evlerine tek tek giden polis emekli askerleri bulamadı. Üstelik cep telefonları da kapalı. Firari sanıklar hakkında yakınlarına da başvuruldu; ancak bir bilgi alınamadı.

Polis, ulaşılamayan sanıklarla ilgili olarak tutanak düzenleyip savcılığa iletti. Edinilen bilgilere göre hem emekliler hem de muvazzaf askerler kendileri için seçilmiş orduevlerinde toplandı. Savcılar orduevlerine yönelik nasıl bir karar alınacağıyla ilgili önümüzdeki günlerde karar verecek.

Savcılığın merkez komutanlıkları hakkında işlem başlatacağı ileri sürülüyor.

OYALAMA TAKTİĞİ TAM GAZ

Balyoz sanıklarının YAŞ'a endeksli 'oyalama planı' işliyor. 10 ve 11. Ağır Ceza mahkemelerinin redd-i hakim talebi ile yakalama emrine yapılan itirazları reddetmesine rağmen benzer dilekçeler gündemde. 85 başvurunun hukuka uygun bulunmamasının ardından aynı kapsamda 17 talep mahkemeye sunuldu. 10. Ağır Ceza Mahkemesi şimdi bu dilekçeleri inceliyor. Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen de İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe vererek, bir kez daha yakalamanın kaldırılmasını istedi. 10. Ağır Ceza Mahkemesinin 3 hakimi için de yeniden reddi hakim talebinde bulundu. Ülgen, ayrıca reddi hakim taleplerinin reddine ilişkin verilen kararın düzeltilmesi için 11. Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe verdi.

GÖRÜŞME 2 SAAT SÜRDÜ

Başbakan Tayyip Erdoğan, kritik YAŞ öncesi Genelkurmay  Başkanı Org. İlker Başbuğ'u kabul etti.  Başbakanlık Merkez Bina'daki haftalık olağan kabul 2 saat 20 dakika sürdü. Erdoğan, hemen ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Serdar Kılıç'ı kabul etti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler