YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da yeni gelişme...
Balyoz'da yeni gelişme...
12 Ocak 2012 12:28
249'u tutuklu 365 sanıklı davanın 62. duruşması başladı...

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 249'u tutuklu 365 sanıklı davanın 62. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 193 sanık katıldı.

Orgeneral Bilgin Balanlı ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 56 tutuklu sanık ile hakkında yakalama kararı bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun ise duruşmaya gelmedi.

İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 62 tutuksuz sanığın katılmadığı duruşmada, 53 tutuksuz sanık ise hazır bulundu.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık emekli Tuğamiral Hüseyin Hoşgit'in avukatı Nevzat Güleşen, ''Müvekkilime cenazeye katılmak için 2 gün mazeret izni vermiştiniz. Mahkemenizin hızlı davranarak cezaevine faks çekmesine rağmen bürokratik işlerden dolayı müvekkilim aynı gün gece geç saatlerde çıkarıldı. Ayrıca Bursa'ya gidildiğinde evde kalmasına müsaade etmeyerek cezaevine götürmek istediler. Müvekkilimde bunu kabul etmeyerek tutuklu bulunduğu cezaevine geri döndü. Halbuki mazeret izninde evde kalmasına bir engel olmaması gerekir'' dedi.

Avukat Güleşen, müvekkilinin cezaevinden geç çıkması ve evde kalmasına izin vermeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Sanık Kadri Sonay Akpolat

Duruşmada savunması alınan tutuklu sanık Albay Kadri Sonay Akpolat, dijital verilerde isminin ''Sonay Polat'' diye geçtiğini ifade ederek, bu ismi hiç kullanmadığını söyledi.

Dijital verilerde adının iradesi dışında geçtiğini belirterek, hakkında tek bir delil bile bulunmadığını iddia eden Akpolat, savunmasını şöyle sürdürdü:

''Kimseden yasa dışı bir emir almadım ve vermedim. Sözde darbeye zemin hazırlaması amacıyla Ege Denizi'nde Yunanlılar'la bir kriz çıkarılacağı iddia edilmektedir. Bu hayatın doğal akışına aykırıdır.

Tüm suçlamaları reddediyorum. Dosyada bulunan dijital veriler sahtedir. 47 yıl boyunca vatanına hizmet eden şahsımı, bir günde terörist ilan ederek kariyerimi bitirdiler. Bir terörist iddiasıyla yargılanmam vicdanımı sızlatmaktadır. Sahte dijital verileri hazırlayanları lanetliyorum ve Allah'a havale ediyorum. Tahliyeme karar verilmesini istiyorum.'' 

Duruşmaya, tutuklu sanık Binbaşı Kemalettin Yakar'ın savunmasının alınmasıyla devam ediliyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler