YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da yeni gelişme...
Balyoz'da yeni gelişme...
02 Aralık 2011 12:09
''Balyoz Planı'' davasının 55. duruşması başladı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 185'i tutuklu 224 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 55. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Çetin Doğan ve MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan ile Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu tutuklu 147 sanık ile tutuksuz sanıklardan 5'i katıldı.

Tutuklu yargılanan Nejat Bek'in de aralarında bulunduğu 38 sanık ile hakkında yakalama kararı bulunan sanık emekli Orgeneral Ergin Saygun ise duruşmaya gelmedi.

Bu arada duruşmaya CHP İstanbul milletvekilleri Nur Serter, Umut Oran ve Ali Özgündüz de izleyici olarak katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanık Albay Servet Bilgin, iddianamede suç tarihinin 2002 ve 2003 yılları olarak geçtiğini, kendisinin bu tarihlerde yurt dışında görev yaptığını belirterek, şunları söyledi:

''Dava konusu seminere katılmam mümkün değildir. Ayrıca ne 1. Ordu Komutanlığında ne de Gölcük'te şahsımla ilgili bir bilgi ve belge çıkmıştır. Sadece Eskişehir'de emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde bulunduğu iddia edilen bir belgeden dolayı tutuklandım. Bu belgenin altında ne bir imzam ne de başka bir iz mevcut. Tamamen sahte, başkaları tarafından düzenlenmiş olan bu belgenin, kime ve nereye gönderildiği bile belli değildir. Kaldı ki söz konusu sahte belgenin bulunduğu evde kalan emekli albayı ilk defa burada tanıdım. Daha önce hiçbir görüşmem olmamıştır.''

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Servet Bilgin, hayatı boyunca demokrasiden yana olduğunu, hukukun dışına çıkmadığını ifade ederek, antidemokratik hiçbir eylemde bulunmadığını ve illegal bir yapı içinde hiçbir zaman yer almadığını belirtti.

Duruşma Servet Bilgin'in savunmasının alınmasıyla devam ediyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler