YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da yeni gelişme...
Balyoz soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı...
Balyoz'da yeni gelişme...
01 Nisan 2010 / 13:27 Güncelleme: 01 Nisan 2010 / 14:52

Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan Ali Semih Çetin, Süha Tanyeri ile Ertuğrul Uçar’ın avukatlarının talebi üzerine dosyadaki belgelerin kendilerine verilmesi yönündeki mahkeme kararı, soruşturma savcılarının itirazı üzerine kaldırıldı.

NÖBETÇİ HAKİM TALEBİ DEĞERLENDİRDİ

Soruşturma kapsamında tutuklanan Tümamiral Ali Semih Çetin, emekli Tümgeneral Süha Tanyeri ile Yarbay Ertuğrul Uçar’ın avukatlarının ‘ifade tutunakları, hazır bulundukları işlemler, bilirkişi raporlarının’ kendilerine verilmesi için İstanbul nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne talepte bulundu.

HAKİM: "İSTENEN BELGELER SORUŞTURMAYI TEHLİKEYE DÜŞÜRMEZ"

Talebi yerinde bulurak kabul eden nöbetçi hakim Oktay Kuban, kararında , “Ceza soruşturmalarında etkin bir soruşturma yürütülebilmesi için soruşturmanın niteliğine göre delilleri karartma veya değiştirme, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürme şüphesini gösteren olguların varlığı halinde müdafinin dosyayı inceleme ve belgelerden örnek alması kısıtlanabilir.Ancak bu amaç savunma hakkının temel asli unsurlarının ihlal edilmesi uğruna sürdürülemez.Şüpheli müdafi etkin bir şekilde itiraz hakkının kullanabilmesi için soruşturma evrakından gerekli olanları inceleyip örnek alabilmelidir.Cumhuriyet savcılığının soruşturma dosyasını incelemesinde şüpheli müdafileri soruşturma dosyasındaki tüm bilgi ve belgeleri istememiştir.Şüpheli müdafilerinin CMK 153/3 maddesi kapsamında şüphelilerin ifadeleri, hazır bulundukları işlemlere ilişkin tutunak ve bilirkişi raporlarının örneklerini almalarında soruşturmanın amacını tehlikeye düşürecek bir olgu bulunmadığı kabul edilerek talebin kabülüne ve evrak örneklerinin talepte bulunan şüpheli müdafilerini İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca verilmesine karar verildi" denildi.

SAVCILIK İTİRAZ ETTİ

Bu karar üzerine soruşturma savcıları Süleyman Pehlivan, Bilal Bayraktar, Ali Haydar ve Mehmet Berk, 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne kararın kaldırılması yönünde itirazda bulundu.

"İFADELERİ ALINMAYAN KİŞİLER DEŞİFRE OLUR"

Savcılığın itirazı gerekçesinde; "Yürütülen soruşturmanın en önemli delilleri 3 ayrı bilirkişi raporu olmakla, bu bilirkişi raporlarına bu aşamada şüpheli müdafiileri tarafından erişiminin sağlanmasının soruşturmanın amacını düşüreceği, halen ifadesine başvurulmayan ve soruşturması devam eden kişilerin açığa çıkmasına , bu kişilerin kamuoyunda deşifre olmasına neden olacağı gözetilerek söz konusu hakimler kararının kaldırılmasına" denildi.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Bu itirazı değerlendiren mahkeme heyeti savcılığın itirazını yerinde bularak, nöbetçi hakimin verdiği kararı oy birliği ile kaldırdı.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler