YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Balyoz'da orduya kumpas kurdular"
Gülen Hareketi'nin eski iki numarası Latif Erdoğan: "Balyoz'da paralel yapı üyeleri kullanıldı. Suçsuz insanlara zulmedildi. 5 bin yıllık mazisi olan bir devlet ile dans edemezsiniz. Gülen şu an hezeyan içinde"
"Balyoz'da orduya kumpas kurdular"
22 Haziran 2014 / 15:36 Güncelleme: 22 Haziran 2014 / 15:39

Fethullah Gülen'in eski sağ kolu Latif Erdoğan Balyoz Davası'yla ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulundu. Davanın kumpas olduğunu başından beri bildiğini söyleyen Erdoğan, "Bu davalar sürecinde paralel yapı üyeleri kullanıldı. Ama onlar kullanıldıklarının farkında mıydı bilmiyorum" dedi. Gülen'in sorumluluk almamak için Türkiye'ye dönmediğini belirten Erdoğan "Gülen artık arkasından gidilecek bir adam değildir" diye konuştu. İşte Erdoğan'ın açıklamalarının ikinci bölümü:

 Orduya kumpas kuruldu: Kesinlikle orduya kumpas kurulduğunu düşünüyorum. Mutlak darbe yapmak isteyen, hayal kuran insanlar vardır. Ancak birçok suçsuz insana zulmedildi. Senelerce terörle mücadele etmiş insanı terörist sıfatı ile mahkum etmek hangi vicdana sığar? Bu davalar sürecinde cemaat üyeleri kullanıldı. Onlar kullanıldıklarının farkında mıydı bilmiyorum.

Ben örgüt bünyesinde iken 4-5 yıl önce paralel yapının ileri gelenlerini çok ikaz ettim. "Her devlet bu kadar büyük bir güçten dünyadaki her ülke rahatsız olur. Bunun faturası yakında size kesilir" dedim. Nitekim şimdi bu fatura Gülen hareketine kesiliyor. 5 bin yıllık mazisi olan bir devlet ile dans edemezsiniz.

Hezeyana girmiş: En büyük handikap Fethullah Gülen'in hayal gücü ile realiteleri karıştırmış olmasıdır. Bir insan bir şeyi idealize edebilir, ancak başaramayacağı hedeflerini realize etmeye çalışırsa ruh hastalıkları başlar. Fethullah Gülen'in yeniden psikanalizi yapılması lazım. Hezeyan mı yaşıyor bilmiyorum ama kendi tabiri ile zaman zaman "hezeyana girdim" dediğini biliyoruz. ABD'de yaşadıkları ve yaptıkları ciddi şekilde tıp sahasına girmiş şeylerdir. Bunu hürmetsizlik olarak değil inanarak söylüyorum.

 Yanlış yaptım demeli: Gülen artık arkasından gidilecek biri değil. Senelerce yaşanan bir aidiyet meselesi var. Bir de maddi bağlılık var. Ama şu realiteyi düşünmeleri gerekir. Gülen yanlış yapmıştır. Kişiye endeksli her türlü çalışma yanlıştır. "Yanlış yaptım" itirafını eninde sonunda mutlaka yapacağını biliyorum. Bu itirafı şimdi yaparsa kendisini sevenleri de kurtarır.

 Hala bir şansı var: ABD yönetimi "bu riski artık kaldıramıyoruz" derse Gülen başka bir ülkeye geçebilir. Türkiye ile siyasi bir ilişkisi olmayan başka bir ülkeye gidebilir. Ancak bunların hiçbirisi çare değil. Çare Türkiye'ye dönmek ve yanlışı deklare etmektir. Yanlış yaptığını söylemesi çok önemli. Eski hedeflerine yeniden dönebilir. Hala böyle bir şansı var.

 Devlet adil davranıyor: Kişisel refleks, toplumsal refleks ve devlet refleksi farklıdır. Devlet, paralel yapı ile suçsuz cemaat gönüllülerini ayırmayı hedefliyor. Devlet adil davranıyor ve öncelikle suçluları bulmaya çalışıyor. Onların yaptığı gibi masum insanları suçlarsa hata etmiş olur. Devlet güçlü kanıtları ile mahkemeye gidecek. Devlet toplum gibi refleks gösterirse bu yanlış

"17 Aralık Gülen'i de götürecekti"

Fettullah Gülen çevresinin tesirinde kalmış bir haleti ruhiye içerisinde. İlk ruhsal sıkıntıları atlatmış görünüyor. Şimdi kavgasına devam etme, ayakta kalma mücadelesi veriyor. Artık bu kişisel bir kavganın çok ötesinde. Bu süreç Gülen hareketini millet ile kavga etmeye doğru götürüyor. Bu kavganın geleceği Fethullah Gülen'in ikna edilmesine bağlı. Cemaat yapısını onsuz düşünemeyiz. Paralel yapıya gelince. Bu yapı Fethullah Gülen'i de içine almış bir yapı haline gelmiş durumda. Paralel yapı 17 Aralık'ta başarılı olsaydı AK Parti mağdur olacaktı ama Fethullah Gülen'i de bu yapı yiyecekti.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler