YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da karar açıklandı
Balyoz'da karar açıklandı
21 Eylül 2012 17:32
Balyoz Davası'nda karar açıklandı, eski kuvvet komutanları 20'er yıl hapis cezası aldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ı 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından oluşturulan karar, üye hakim Ali Efendi Peksak tarafından okundu.

Mahkeme, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ı ''Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar hakkındaki cezanın Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesi uyarınca yarı oranında arttırılmasının öngörüldüğünü hatırlatan mahkeme, cezanın ağırlaştırılmış müebbet hapis olması nedeniyle bunun fiilen mümkün olmadığını bildirdi.

Sanıkların ellerinde olmayan sebeplerden dolayı sonucun meydana gelmediğini belirten, kastın ve kusurun yoğunluğunu, güttükleri amacı göz önüne alan mahkeme, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını eski TCK'nın ''cürme teşebbüs'' başlığını taşıyan 61. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 20'şer yıl hapis cezasına çevirdi.

Mahkeme, Fırtına, Örnek ve Doğan'ın mahkemedeki olumsuz tutum ve davranışları nedeniyle haklarında eski TCK'nın 59. maddesinin uygulanmasına yer olmadığına hükmetti. 

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında emekli Albay Dursun Çiçek ve hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un da aralarında bulunduğu 214 sanığı 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde aralarında hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, emekli Albay Dursun Çiçek, emekli Korgeneral Tevfik Özkılıç, ''Ergenekon'' davasından da tutuklu yargılanan emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ, emekli Tuğgeneral Rıfkı Durusoy'un da aralarında bulunduğu 214 sanığın ''Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek'' suçundan cezalandırılmasına karar verdi.

Bu suçun işleniş biçimi, işlendiği yer ve zaman, suç konusunun önem ve değerini dikkate alarak sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, bu cezanın meydana gelen zararın ve tehlikenin ağırlığı, kast ve kusurun yoğunluğu, sanıkların güttükleri amaç ve olaylardaki konumlarını da göz önünde bulundurarak, indirilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, sonuç olarak 214 sanığın 16 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, cezalandırılan sanıklardan Tevfik Özkılıç'ın adının ''gen-etüt'' belgesinde geçmesine rağmen, dava konusu seminere gözlemci olarak katıldığı ve suça katılımının sabit bulunmadığını ifade ederek, bu nedenle Özkılıç'ın beraat etmesi gerektiği yönünde karşı oy kullandı. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler