YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da flaş tutuklama...
''Balyoz Planı'' davası kapsamında hakkında yakalama emri bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun tutuklandı.
Balyoz'da flaş tutuklama...
14 Mart 2012 / 18:25 Güncelleme: 14 Mart 2012 / 22:36

''Balyoz Planı'' davası kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Ergun Saygun, esas savunmasını, yargılamanın görüldüğü duruşmada yapacağını belirterek, ''cezaevi koşullarında tedavisinin sağlanamayacağını düşündüğünü'' söyledi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, ''Balyoz Planı'' davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan ara duruşmada, hakkındaki yakalama emrine karşı beyanda bulunan Saygun, ''Ben esas savunmamı, yargılamanın görüldüğü duruşmada yapacağım'' dedi.

Daha önce gözaltına alındığını ve 25 Şubat 2010'da sağlık nedenlerinden dolayı serbest bırakıldığını hatırlatan Saygun, ''Benim o tarihteki sağlık durumum bugünkü sağlık durumumdan çok daha iyiydi. Hakkımda düzenlenen Adli Tıp raporu doktorların takdiridir. Ancak bu raporda da hastalığım konusunda teşhis belirtilerek, 'tedavisi ve kontrolleri yapıldığı takdirde cezaevinde kalabileceği' yönünde bir rapor düzenlenmiştir'' diye konuştu.

Verilen raporu, ''cezaevinde kalmaması gerekir'' şeklinde yorumladığını belirten Saygun, ''GATA'da tedavi gördüğüm süre içinde günlük 5 kez tansiyon kontrolü, 4 kez şeker ölçümü ve haftada 2 defa da kan sulanma derecesiyle ilgili ölçüm yapılmaktadır. Ayrıca şeker hastalığından kaynaklanan diyet tedavisi uygulanmaktadır. Cezaevi koşullarında bu tedavinin sağlanamayacağını düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

Duruşmada söz alan Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılmaz da cezaevi koşullarında tedavi ve kontrol hizmetlerinin sunulamayacağının raporlar doğrultusunda açık olduğunu belirterek, ''Müvekkilim kaçak durumda değildir. Biz her duruşmada müvekkille ilgili raporları mahkemeye ibraz ederek yakalamanın kaldırılmasını talep ettik. Dosya da mütalaa aşamasına gelmiştir. 26 Mart 2012 tarihli duruşmada biz zaten müvekkili savunma amaçlı hazır edecektik'' dedi.

Avukat Küçükyılmaz, müvekkili Saygun'un tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını talep etti.

Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ise isnat edilen suçun vasıf ve mahiyeti ile Adli Tıp Kurumundan gelen rapora göre sanık Saygun'un tutuklanmasına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, dosyadaki mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, atılı suçun CMK'nın 100/3. maddesinde belirtilen katalog suçlardan olması ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağının düşünülmesi gerekçeleriyle sanık Ergin Saygun'un tutuklanmasına karar verdi.

Silivri Ceza ve İnfaz Kampüsündeki salonda görülen, 250'si tutuklu 365 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 96. duruşması, 26 Mart 2012'de yapılacak.

Saygun'un kızından açıklama

Bu arada, tutuklanan Ergin Saygun'ın kızı Ece Saygun, basın kuruluşlarına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Adli Tıp Kurumu raporuyla ilgili yapılan haberlerin doğru, fakat eksik olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

 ''Bu eksiklik, yanlış yorumlara neden olacak niteliktedir. Ergin Saygun hakkındaki Adli Tıp Kurumu raporunun sonuç bölümü şöyledir: 'Fethi oğlu 1946 doğumlu Ergin Saygun'un mevcut bulguları ile hastanede yatarak tedavi görmesini gerektirir bir hastalığının tespit edilmediği, diyeti, tedavisi ve poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam edilebileceği, durumunda değişiklik olması halinde yeniden değerlendirme yapılabileceği oy birliği ile mütalaa olunur.' Babamın yaşayabilmesi için gerekli olan bu kontrollerin sağlanıp sağlanmadığı bizler tarafından yakından takip edilecektir.''

Öte yandan, Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılmaz tarafından basın mensuplarına dağıtılan Ergin Saygun imzalı basın açıklamasında ise ''Memleketimiz yeni ve değişik bir geleceğe doğru gitmektedir. Bu gidişin hangi istikamete doğru olduğunu ve istikbalde nelerle karşılaşacağımızı tam olarak görememenin tedirginliğini yaşamaktayım. Her hal ve şartta yarınların devletimize ve milletimize huzur ve refah getirmesini, insanlarımızın, özellikle de çocuklarımızın ve sevdiklerimizin saadet ve selamet içinde olmasını canı gönülden dilemekteyim'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ''Yargılanmakta olduğum davanın sonucu her ne olursa olsun, devlet ve millet aleyhine bir faaliyet içinde bulunmamın mümkün olmadığı konusunda lütfen en ufak bir şüpheye kapılmayın. Devlet hizmetinde geçen 43 sene sonunda çocuklarıma bırakabileceğim tek miras olan temiz bir isim, lekelenmeye çalışılmaktadır. Mücadelem, üzerimize atılan bu kiri temizlemek içindir. Hakkınızı helal ediniz'' denildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler