YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da flaş gelişme
Balyoz'da flaş gelişme
21 Kasım 2011 13:19
''Balyoz Planı'' soruşturmasında 3. iddianame tamam...

''Balyoz Planı'' soruşturması kapsamında hazırlanan ve diğer davalarla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen 3. iddianamede, 66 tutuklu sanık arasında bulunan Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu ve Deniz Kurmay Albay Mehmet Koray Eryaşa'nın, tensiben tahliye edilmesi istendi.

Erenoğlu ve Eryaşa'nın avukatı Murat Ergün tarafından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan dilekçede, ''Balyoz Planı'' soruşturması kapsamında Erenoğlu ve Eryaşa'ya ilişkin verilen tutuklama kararının eksik ve hatalı değerlendirmeye bağlı olduğu belirtilerek, bu kararın hukuki ve maddi dayanağı bulunmadığı savunuldu.

Tutuklama kararının ancak delillere dayanan kuvvetli şüphe üzerine verilebileceği ve Abdullah Can Erenoğlu'nun sahte verilerin hazırlayıcısı olmadığı belirtilen dilekçede, Erenoğlu'nun suçlanmasına neden olan ve Ahmet Feyyaz Öğütçü'nün Erenoğlu'na 'alt çalışma grubu kurulması' yönünde talimat verdiği iddia edilen 2 belgeye ilişkin,''Açıkça görüldüğü üzere Ahmet Feyyaz Öğütçü tarafından müvekkilime hitaben verilen sözde talimatın tarihi 19 Kasım 2002 olmasına rağmen, müvekkilimin verdiği cevap bir gün öncesine, 18 Kasım 2002'ye aittir. Bu kadar açık bir sahtecilik kanıtı varken, iddia edilen dijital verilere güvenilebilinir mi '' denildi.


-''Erenoğlu, kırmızı telefon hattını kuran kişidir''-


Suçlamaya konu belgelerde sözü edilen ''Türk-Yunan gerginliğini artırmak'' iddiasının aksine, Abdullah Can Erenoğlu'nun görevi döneminde iki ülke savunma bakanları arasında, sorunların gerginliğe dönüşmeden diyalogla çözümü için kırmızı telefon hattını kuran ve görev süresi içinde Yunan Sahil Güvenlik Komutanını Türkiye'ye davet edip, ikili diyalog başlatan kişi olduğu aktarılan dilekçede, Erenoğlu'nun yıkmaya teşebbüsle suçlandığı hükümetin zaman içinde 3 ayrı bakanıyla en uzun çalışan deniz subayı olarak görev yaptığı da dile getirildi.

Erenoğlu hakkında 2010 yılında yapılan soruşturma evresinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği de hatırlatılan dilekçede, soruşturma aşamasında Koray Eryaşa'ya isnat edilen eylemlerin de 3 ayrı belgeye dayandırıldığı ve Eryaşa'nın da hukuken ispatlanamayan, delil sıfatı tartışmalı bir dijital veriye dayanılarak tutuklandığı bilgisi verildi.

Dilekçede, ''Mahkemeniz tarafından dosya kapsamında verilecek tensip kararı ile birlikte müvekkiller Abdullah Can Erenoğlu ve Mehmet Koray Eryaşa'nın tahliyelerine karar verilmesini talep ederim'' ifadesi kullanıldı.

Soruşturma kapsamında, 66'sı tutuklu 143 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, ''Balyoz Planı'' davalarıyla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

Mahkemece değerlendirilen iddianamede, Koramiral Deniz Cora, Korgeneraller Korcan Pulatsü, Ziya Güler, Rıdvan Ulugüler ve Abdullah Can Erenoğlu, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, emekli Korgeneral Rasim Arslan, HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman'ın da aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 143 şüphelinin, ''Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan cezalandırılması talep ediliyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler