YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da flaş gelişme
Balyoz sanıklarının tahliye taleplerine ret.
Balyoz'da flaş gelişme
13 Temmuz 2012 / 15:31 Güncelleme: 13 Temmuz 2012 / 18:36

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 250 tutuklu sanığın, 3. Yargı Paketi'ni kapsayan yasal düzenlemeler doğrultusundaki tahliye taleplerini reddetti.

Dava kapsamında tutuklu yargılanan sanıklar, avukatları aracılığıyla mahkemeye dilekçe sunarak, 3. Yargı Paketi olarak bilinen yasa doğrultusunda tahliye talebinde bulundu.

Tahliye istemini değerlendiren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, talepleri oy birliğiyle reddetti.

Mahkemenin kararında, 5 Temmuz'da yürürlüğe giren 6352 sayılı yasa ile yapılan değişikliğin, sanıkların tutuklulukları bakımından hukuki durumlarında herhangi bir değişiklik meydana getirmediği kaydedildi.

Kararda, ''söz konusu yasa değişmeden önce de CMK'da belirtilen en etkili adli kontrol uygulama imkanının bulunduğu ancak sanıkların üzerlerine atılı suçun ağırlığı ve ceza miktarı dikkate alınarak adli kontrol hükümleri daha öncede uygulanmadı. Mevcut durumda da uygulanması yetersiz kalacaktır. Bu nedenlerle tutuklu sanıkların tahliye talebi reddedilmiştir'' ifadelerine yer verildi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler