YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da 92 sanık tahliye edildi
Eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 92 Balyoz planı davası sanığı tahliye edildi.
Balyoz'da 92 sanık tahliye edildi
20 Haziran 2014 / 07:16 Güncelleme: 20 Haziran 2014 / 11:17

Balyoz planı davası sanıkları, Anayasa Mahkemesinin "ihlal" kararı kapsamında, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda, Silivri Cezaevi ile Hadımköy ve Hasdal askeri cezaevlerinden tahliye edildi. 

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde tahliye kararının ardından toplanan sanık yakınları, burada halay çekti, şarkı söyledi. Dışarıda bekleyen vatandaşlar da sanıkların cezaevinden çıkışı sırasında, alkışlarla "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları attı. 

Tahliye olan emekli askerlerden bazıları basın mensuplarına açıklama yaparken, bazıları ise açıklama yapmadan cezaevinden ayrıldı. 

Emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy, kucağında kendisi cezaevindeyken dünyaya gelen küçük çocuğuyla yerleşkeden çıktı. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ise korumalarıyla cezaevinden ayrıldı. Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı da basın mensuplarına açıklama yapmadı. 

Tahliye olan sanıkların büyük kısmı, cezaevi yakınına kurulan çadıra uğrayarak kendilerine destek veren vatandaşlar ve yakınlarıyla sohbet etti. 

Tahliye kararı sonrası, aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, emekli Tuğgeneral Faruk Oktay Memioğlu, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, emekli Kurmay Albay Fikri Karadağ, emekli Hava Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, emekli Korgeneral Ayhan Taş, emekli Tuğgeneral Mustafa İlhan, emekli askerler Hasan Fehmi Canan, Mücahit Şişlioğlu, İhsan Balabanlı, Yurdaer Olcan, Mustafa Korkut Özaslan, Bülent Tunçay, Kadir Sağdıç, Suat Aytın, Erdem Ülgen, Hayri Güler, Gürkan Yıldız, Metin Yavuz Yalçın, Lütfü Sancar'ın da bulunduğu 92 hükümlü cezaevinden çıktı. 

Sanıklardan emekli Albay Cemal Temizöz'ün başka suçtan tutuklu olduğu için cezaevinde kaldığı öğrenildi. 

Hasdal Askeri Cezaevi'den de aralarında Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile Kurmay Albay Önder Çelebi, Barbaros Büyüksağnak, Ali Türkşen ve Haluk Baybaş'ın da bulunduğu 41 kişi tahliye edildi.

Koramiral Deniz Cora ile muvazzaf askerler Tayfun Duman, Mehmet Örgen, Hüseyin Dilaver ve Kadri Sonay Akpolat'ın aralarında bulunduğu 24 kişi de Hadımköy Askeri Cezaevi'nden çıktı. 

Davanın tek kadın tutuklu sanığı emekli Albay Berna Dönmez de Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden tahliye oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler