YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da 78. duruşma...
Balyoz'da 78. duruşma...
27 Şubat 2012 13:04
365 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 78. duruşması başladı...

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 249'u tutuklu 365 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 78. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Orgeneral Bilgin Balanlı, emekli orgeneraller Halil İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan, emekli Oramiral Özden Örnek ile MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın aralarında bulunduğu tutuklu 206 sanık katıldı.

Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un aralarında bulunduğu tutuklu 43 sanık ve hakkında yakalama kararı bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun'un katılmadığı duruşmada, başka suçtan tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Mehmet Seyfettin Alevcan da hazır bulundu.

İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 114 tutuksuz sanık ise duruşmada gelmedi.

Duruşmada, tanık olarak çağrılan Sevilay Erkani Bulut, Melek Üçtepe, Bayram Tanrısevdi, Muhammet Tanju Poshor, Ahsen Süren ve Hakan Gökden de hazır bulundu.

Mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hakim Ali Efendi Peksak, dosyaya gelen evrakları okudu. Pesak, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden gönderilen yazıda, yakalamalı sanık Ergin Saygun'un GATA'da yatarak tedavisinin sürdüğünün bildirildiğini kaydetti.

Peksak, eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da aralarında bulunduğu bazı kişilerin tanık olarak çağrılmaları için askeri kolluk kuvvetlerine yazılan yazıya cevap verildiği, bu kişiler hakkında emekli olmaları nedeniyle işlem yapılamadığının bildirildiğini, bunun üzerine mahkemece emniyet müdürlüğüne yazı yazıldığını kaydetti.

Yine tanık olarak çağrılan kişilerle ilgili Genelkurmay Başkanlığına yazılan yazıya da cevap verildiğini dile getiren Peksak, tanık olarak dinlenilmelerine karar verilen kişilerin açık kimlik ve adreslerinin gönderilmesinin istendiğini dile getirdi.

Bu arada, söz alan avukat Celal Ülgen, davanın askeri mahkemede görülmesi konusundaki taleplerine ilişkin olumlu görev uyuşmazlığı çıkarılması konusunda Askeri Yargıtay Başsavcılığından cevabi bir yazının gelmiş olması gerektiğini söyledi.

Peksak ise bu konuda kendisinin de basında yer alan bazı haberler gördüğünü, ancak mahkemeye bu konuda cevabi bir yazı gelmediğini açıkladı.


-Tanık Bulut: ''CD'ler, arşiv CD'lerine benziyor''-


Duruşmada daha sonra tanık olan çağrılan Sevilay Erkani Bulut'un dinlenilmesine geçildi.

Mahkemeye başkanlık yapan Peksak tanık dinleneceği için, diğer 5 tanığı duruşma salonundan çıkartıktan sonra Bulut'a, haklarını hatırlatarak, tanıklık yeminini yaptırdı.

Peksak'ın ''Sanıklardan kimseyi tanıyor musunuz '' şeklindeki sorusuna Bulut, bir dönem birlikte çalıştığı için emekli tuğgeneraller Süha Tanyeri ve İzzet Ocak ile Albay Bülent Tunçay'ı tanıdığını söyledi.

Dava konusu plan seminerinin düzenlendiği 1. Ordu Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Harekat Şube Müdürlüğünde sivil memur olarak çalışan Bulut, Peksak'ın soruları üzerine, 1998 yılında bu şubeye girdiğini, 2002-2003 yıllarında aynı yerde çalıştığını kaydetti.

Bulut, veri hazırlama kontrol işletmeni olduğunu ifade ederek, hakim Ali Efendi Peksak'ın, ''Bilgisayarlarda şifre nasıl verilirdi, nasıl değiştirilirdi '' sorusuna ''Şifreyi biz belirlemiyorduk. Bize verilen elimizdeki şifrelerle çalışıyorduk'' diye yanıt verdi.

Plan odasında plan subaylarının da olduğunu dile getiren Bulut, bu odada 2 adet bilgisayar bulunduğunu anlattı.

Tanığa, daha önceki ''plan çalışmaları yapıldığında çok yoğun çalışıyorduk'' şeklinde olan ifadesini hatırlatan Peksak, ''Plan semineri çalışmalarının hazırlığı nasıldır '' diye sordu. Bulut da, kendisinin sürekli yazı yazdığını dile getirdi. Odaya kart okutularak girildiğini belirten Bulut, ''Komutanlarımızın verdiği emirleri iki arkadaşımız yerine getirirdi'' dedi.

Bulut, tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen'in soruları üzerine de, savcılığa gidince tanık olarak ifadesinin alındığını belirtti.

Ülgen, Çetin Doğan'ın 1. Ordu Komutanı olduğu dönemde, Bulut'un da aynı yerde görev yaptığını belirterek, dava konusu ''Balyoz'', ''Oraj'', ''Suga'' ve ''Çarşaf'' planlarını kendisinin yazıp yazmadığını sordu.

Bulut da, ''Balyoz Planı''nı basından duyduğunu ifade ederek, ''Televizyondan bilgi sahibi oldum'' diyerek bu planları hatırlamadığını kaydetti.

Duruşmada, Bulut'a dosyada yer alan 19 adet CD tek tek gösterilerek, bu CD'leri kendisinin hazırlayıp hazırlamadığı soruldu. Bulut, bu CD'lerin arşiv için hazırladıkları CD'lere benzediğini, ancak hepsini tam olarak hatırlayamayacağını söyledi.

Sanıkların kabul etmediği 11 No'lu CD'nin de arşive kaldırdıkları CD'lere benzediğini belirten Bulut, 16 ve 17 No'lu CD'yi ise hatırlamadığını kaydetti. Bulut, üzerinde ismi bulunan 15 No'lu CD'yi hatırladığını ve üzerindeki yazının kendisine ait olduğunu dile getirdi.

Duruşmaya, öğle arası verildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler