YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da 28. duruşma
Balyoz'da 28. duruşma
05 Mayıs 2011 11:27
Balyoz Planı davasında 28. duruşma...

Balyoz Planı iddialarıyla ilgili olarak eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 162'si tutuklu 196 sanıklı davanın 28. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Halil İbrahim Fırtına ve Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu tutuklu 158 sanık ile tutuksuz yargılanan 22 kişi katıldı.

Tutuklu sanıklar Çetin Doğan, Dora Sungunay, Ali Demir ve Nihat Özkan ise duruşmaya gelmedi. Doğan'ın sağlık mazereti nedeniyle duruşmaya gelmediği belirtildi.

Savcı Savaş Kırbaş'ın yerine Hüseyin Aksoy'un hazır bulunduğu duruşmada, üye hakim Ali Efendi Peksak, Genelkurmay Başkanlığından bazı sanıkların 2002-2003'te yurt dışında görevli olup olmadıklarına dair yazıların dosyaya gönderildiğini söyledi.

Buna göre, sanıklardan Hasan Hakan Dereli ile Aytekin Candemir'in görev tarihlerinin sehven hatalı yazıldığı belirtilerek, Dereli hakkında 28 Şubat 2002 olarak bildirilen tarihin 28 Ağustos 2002 olduğu kaydedildi.

Candemir'in ise yurt dışı görev tarihinin 23 Şubat 2002 değil, 23 Mart 2002 olduğu belirtilen yazıda, sanıklar Mehmet Alper Şengezer, Hakan Akkoç, Taylan Çakır ve Doğan Fatih Küçük'ün de yurt dışında hangi tarihler arasında görevli oldukları anlatıldı.

Duruşmada söz alan sanık avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, sanık ve avukatların ortak bir karar alarak bugün saat 16.00'ya kadar savunmalara devam edilmesini, daha sonra taleplerin alınmasını istediklerini söyledi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken ise önce taleplerin alınacağını, ardından zaman kalırsa savunmalara devam edileceğini kaydetti.

Duruşma taleplerin alınmasıyla devam ediyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler