YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Balyoz'da 2. dalga
'Balyoz'da 2. dalga
27 Şubat 2010 00:08
Balyoz Planı kapsamında dün gerçekleştirilen 2'nci operasyonda ‘Camileri bombalayacak timler’ gözaltına alındı

’Balyoz’ soruşturmasında yeni dalga, 18 muvazzaf askeri vurdu. Dün 13 ilde eş zamanlı operasyonlar yapıldı. ’Balyoz Darbe Planı’nda, Fatih ile Beyazıt camilerine Cuma vakti bombalı saldırı yapacakları iddiasıyla isimleri listelenen tüm askerler gözaltına alındı.

4 aşamadan oluştuğu iddia edilen ’Balyoz Darbe Planı’yla ilgili soruşturmada dün yeni gözaltılar yaşandı. ’Oraj’ ile ’Suga ’eylem planları kapsamında Örnek, Fırtına ve Saygun gibi emekli paşaların da aralarında olduğu 49 kişi gözaltına alınmıştı.

’Çarşaf’ ve ’Sakal’ operasyonu


’Çarşaf’ ve ’Sakal’ aşamalarında ise dün 18 asker gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın emriyle Konya, Diyarbakır, Mardin ve Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 13 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda 1’i emekli başçavuş, 4’ü subay ve 13’ü astsubay olmak üzere 18 kişi İstanbul’a getirilmek üzere yola çıkarıldı.

Konya Alay Komutanı da alındı


18 askerin arasında Fatih Camii’ne bomba konulması eylemini içeren “Çarşaf Planı”nda bombacı ekibin lideri olarak adı geçen Konya İl Jandarma Komutanı Hüseyin Özçoban, Beyazıt Camii’ne yönelik bombalı eylemi içeren “Sakal Eylem Planı”nda bombacı ekibin lideri Jandarma Binbaşı Hüseyin Topuz da yer aldı. Aynı ekipte her iki planda keşif lideri olarak adı geçen Yüzbaşı Yusuf Kelleli ile Teğmen Erdinç Atik ile Sakal ve Çarşaf Planı’ndaki tüm bombacı tim de gözaltına alındı. Büyük bir gizlilik içerisinde ön çalışması yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan emekli olanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, muvazzaf olanlarının da Beşiktaş’taki Merkez Komutanlığı’na getirileceği öğrenildi.

’Fatih ve Beyazıt’a bomba’

Taraf Gazetesi’nin gündeme getirdiği “Balyoz Darbe Planı”nı, Oraj, Suga, Sakal ve Çarşaf adlı 4 ayrı eylem planından oluştuğu iddia ediliyor. Pazartesi günü Ege’de Türk Jeti’nin düşürülmesi ve Yunanistan ile diplomatik gerilim oluşturmasını hedefleyen “Oraj” ve “Suga” adlı planda adı geçen Birinci Ordu Komutanı Çetin Doğan liderliğindeki ekibin 2003 yılındaki darbe planlarını içerdiği öne sürülüyor. Çarşaf ve Sakal kodlu eylem planlarına göre, darbe ortamı yaratmak amacıyla Fatih ve Beyazıt Camii’ne cuma günü bombalı saldırı düzenlenecekti. Jandarma Yüzbaşı Hüseyin Topuz komutasındaki dokuz kişilik eylem timi, cep telefonu düzenekli patlayıcıyı cemaate en yakın ayakkabılığa yerleştirecek ve cuma namazının farzının kılınmasının ardından düğmeye basılacaktı. Bölgedeki ajanlar da provokasyon amacıyla harekete geçecekti.

’Şadırvan’da unutulacaktı’

Çarşaf Planı’na göre, patlama sonrası oluşacak panik havası iki kamera ile görüntülenecek, avluda toplanacak öfkeli kalabalığın da caddeye taşması sağlanacaktı. Ayrıca operasyonda kiralık araç kullanılması ve kiralamada gerçek isimle kayıt yapılmaması isteniyordu. Beyazıt Camii’ne yönelik Sakal Eylem Planı’na göre tahrip düzeneği, bir çantaya yerleştirilecek ve şadırvanda unutulmuş görüntüsü ile bırakılacaktı. Jandarma Binbaşı Hüseyin Özçoban komutasındaki tim, bombayı yine cuma günü, ezandan 10 dakika önce patlatacaktı. Eylemde özellikle yaralı sayısının fazla olması isteniyordu.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler