YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyozculara Başbakanlık engeli
Balyozculara Başbakanlık engeli
22 Ekim 2010 08:43
Yüksek Askeri Şura'da terfi alamayan Balyoz sanığı paşalara tekrar terfi yolu açan Aseri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararı Başbakanlık'a takıldı.

Yüksek Askeri Şura toplantılarında veto yiyen Balyoz sanığı paşalara terfi yolunu açan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararına Başbakanlık itiraz etti: "Emekliliği gelen askerlerin terfi ettirilmesinin hukuki bir dayanağı yoktur."

Başbakanlık, Balyoz sanıklarının terfi ettirilmesinin önünü açan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) kararına itiraz etti. Karargahta hazırlanarak üç aşamada hayata geçirilen terfi planına itiraz eden Başbakanlık itiraz gerekçesinde emekli olan paşalara izin verilmesinin yasal olmadığı ve iznin emekliliği engellemeyeceği belirtildi. Başbakanlık, YAŞ'ta Genelkurmay Başkanlığı tarafından izin verilen Balyoz sanığı Kaya, Helvacıoğlu ve Gavremoğlu'nun terfi ettirilmesinin önünü açan ve Başbakanlık kararnamesinin yürütmesinin durdurulmasına itiraz etti.

KARARA BOZMA İSTEMİ

Başbakanlığın hukukçulardan oluşan bir heyete hazırlattığı itirazı bir savunma şeklinde oldu. Başbakanlık savunmasında emekliliği gelen subaylara izin verilmesinin kanuna uygun olmadığı dile getirildi. 30 Ağustos'ta emekli edilmeleri gereken Balyoz sanığı Kaya, Helvacıoğlu ve Gavremoğlu'na resmi izin verilmesinin hukuka aykırı olduğu vurgulandı. Bu hafta başında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne gönderilen (AYİM) savunma ve itirazda, emekliliğe gelen askerlerin terfi ettirilmesinin hukuki bir dayanağının olmayacağı belirtilerek, Başbakanlık kararnamesinin yürütmesinin durdurulması kararının bozulmasını istedi.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Ceza Genel Kurulu, Cuma günleri toplanıyor. Başbakanlık tarafından hukukçulara hazırlatılan savunma ağırlıklı itirazına AYİM'in nasıl bir karar vereceği merak ediliyor. AYİM, başbakanlık kararnamesinin yürütmesinin durdurulması kararını bozarsa, 2010 YAŞ'ında terfi ettirilmeyen Balyoz sanıkları, izinli olmaları emekliliğe engel olmayacağı için emekli edilebilecekler. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler