YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'a balyozlu tepki
Balyoz planı iddiasına karşı balyozlu eylem.
Balyoz'a balyozlu tepki
29 Ocak 2010 / 18:55 Güncelleme: 29 Ocak 2010 / 19:10

Türkiye'de "Balyoz Planı" iddialarına karşı, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde Cuma namazı sonrası balyozlu darbe karşıtı eylem yapıldı. 16 Sivil toplum platformundan oluşan Viranşehir Sivil Toplum Platformu (VİSTOP), yaklaşık 200 kişilik bir gurup balyozlu eylem yaptı.

Ellerinde döviz ve pankartlarla Cumhuriyet meydanına gelen grup adına açıklama yapan VİSTOP Başkanı Halilullah Bağcı, "Masaya vurulması gereken yumruk değil, hukukun tarafsız ve bağımsız tokmağı olmalıdır" dedi. 

Viranşehir ilçesinde faaliyet gösteren Viranşehir Sivil Toplum Platformu (VİSTOP) üyeleri bugün Cuma namazı sonrası iddia edilen balyoz darbe planına karşı eylem yaptı. Yaklaşık 200 kişiden oluşan gurup, cami çıkışı ellerinde darbe karşıtı dövizler ve ipliğe bağlanıp yerlerde sürüklenen balyozlarla Cumhuriyet meydanına kadar yürüdüler. Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması yapan VİSTOP Başkanı Halilullah Bağcı, darbeci zihniyetin cezalandırılması için hükümetin acil olarak harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Bağcı, "Her gün bir yenisinin ortaya çıktığı darbe planlarının en korkuncuyla karşı karşıyayız. Sarıkız, Yakamoz, Eldiven, Ayışığı, Kafes ve şimdi de Balyoz. 29'u general 162 subayın katıldığı, 12 Eylül'ü model alan ve balyoz adı verilen darbe planlarının en dehşet bölümü, darbe şartlarının oluşturulması için yapılacaklar listesinde yer alıyor. 21. Yüzyılda demokrasi ve hukukun üstünlüğüne inanılan bir Türkiye'de darbelerin konuşuluyor olması ne ülkemize, ne halkımıza ne de ordumuza yakışıyor. Belgelere 'kağıt parçası', lav silahlarına 'boru' diyen Genelkurmay'ın, balyoz darbe planının masalara yumruk vurarak ve bağırarak örtme tavrı kamyonu asla tatmin edemez. Masaya vurulması gereken yumruk değil, hukukun tarafsız ve bağımsız tokmağı olmalıdır. Emasya protokolü derhal iptal edilmeli, sicil ve demokratik bir Anayasa'nın hızla hazırlanıp Meclisten geçirilmesi için adım atılmalıdır" dedi. 

Grup içerisinde platform üyesi bir kişinin elindeki kılıçta demokrasi yazılması dikkat çekti. Memur-Sen Konfederasyonu Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Gelin, basın açıklaması sonrası ipe bağladığı balyozları yerden sürükleyerek ayrıldı. Yapılan darbe karşıtı eyleme Sağlık-Sen, Eğitim Gelişim ve yardımlaşma Derneği, Anadolu Gençlik Derneği, Viranşehir Tarih Kültür ve Sosyal Araştırma Merkezi (VİSAM), Memur-Sen, Engelliler Derneği, Diyanet-Sen, Eğitim Bir-Sen, Ticaret ve Sanayi Odası, Viranşehir Derneği, Genç İş Adamları Derneği, Muhtarlar Derneği destek verdi. Yaklaşık 20 dakika süren eylem sonrası gurup olaysız bir şekilde dağıldı.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler