YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz sanıkları terfi listesinde
Balyoz sanıkları terfi listesinde
16 Temmuz 2010 06:56
1 Temmuz’da başlayacak YAŞ listesi tamamlandı. Listeye Balyoz Darbe Planı iddianamesine sanık olarak giren 13 isimden 2’si ‘or’, 5’i ‘kor’, 6’sı da ‘tüm’ rütbesi almayı bekliyor

Balyoz Darbe Planı iddianamesinde sanık listesine konulan 28 muvazzaf generalden 13’ü 1 Temmuz’da toplanacak olan Yüksek Askeri Şura’da durumları ele alınacak generallerle ilgili listeye girdi. Balyoz sanığı bir Korgeneral, Orgenerallik beklerken, bir Koramiral de Oramirallik sırasında. 5 Balyoz sanığı Tümgeneral YAŞ’ta Korgenerallik beklerken, bu isimler arasında “Teröristleri çoban sandık” diyen Tümgeneral Gürbüz Kaya da var. 3 sanık Tuğgeneral YAŞ’ta Tümgenerallik beklerken, 3 Tuğamiral de Tümamirallik sırasında.

YAŞTA ‘OR’ ALMAYI BEKLİYORLAR

Korgeneral Nejat Bek: 6. Kolorordu Komutanı olan Bek, 1 Temmuz’da başlayacak olan YAŞ’ta durumu görüşülecekler listesine giren bir isim Korgeneral Bek,  orgenerallik bekliyor.

Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu: Kuzey Deniz Saha Komutanı olan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu da YAŞ’ta durumu görüşülecek komutanlar listesinde bulunuyor ve Oramirallik bekliyor.

KORGENERALLİK SIRASINA GİRDİLER

Tümgeneral Salim Erkal Bektaş: Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcısı Bektaş da YAŞ listesine giren isimlerden. Geçen yıl temdit alan Bektaş, korgenerallik bekliyor.

Tümgeneral Abdullah Dalay: 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanı Dalay da YAŞ listesine girdi.

Tümgeneral Ahmet Yavuz: Kara Harp Akademisi Komutanı olan Tümgeneral Yavuz, geçen yıl temdit almıştı. Yavuz da korgenerallik bekliyor.

Tümgeneral Halil Helvacıoğlu: 4. Jandarma Komando Eğitim Tugay Komutanı olan Helvacıoğlu, geçen yıldan temditli. Bu YAŞ’ta listesiye girdi.

TÜMGENERALLİK BEKLİYORLAR

Tuğgeneral Kasım Erdem: Bu yıl YAŞ’ta durumu görüşülecekler listesine giren Balyoz sanıklarından birisi olan Erdem Tümgenerallik bekliyor.

Tuğgeneral Hakan Akkoç: 55. Mekanize Tugay Komutanı Akkoç da sırada.

Tuğgeneral Ali Aydın: Kayseri Jandarma Bölge Komutanı olan Ali Aydın geçen yılki YAŞ’ta temdit alan isimlerden birisi. 

TÜMAMİRALLİK LİSTESİ

Tuğamiral Ahmet Türkmen: DDK İstihbarat Başkanı Türkmen de listede.

Tuğamiral Mustafa Karasabun: Geçen yıldan temditli olan Karasabun da YAŞ’ta terfi listesine girdi.

Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu: Geçen yıldan temditli. Buy yıl da listede.

Teröristi çoban sanan Kaya Korgenerallik bekliyor

Tümgeneral Gürbüz Kaya: Taktik Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapan Gürbüz Kaya, 6 askerimizin kendi döşediği msayına basarak şehit olduğunu anlatan komutana “Olur böyle şeyler üzelme” demesiyle gündeme gelmişti. Son olarak “Teröristleri çoban sandık” açıklamasıyla gündeme gelen Tümgeneral Gürbüz Kaya, 1 Ağustos’taki YAŞ toplantısında durumu görüşülecekler listesine girdi. Kaya, Korgenerallik bekliyor. Tüm gözler YAŞ’tan çıkacak terfi listesine çevrilmiş durumda.

YAŞ’a girmeyen Balyoz sanığı generaller

Korgeneral Yurdaer Olcan: Harp Akademileri Komutan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan: 8. Kolordu Komutanı

Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: Erdek Mayın Filo Komutanı (Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı)

Tuğamiral Turgay Erdağ: Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ

Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu: Tokat Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yapıyor.

Tuğgeneral Gökhan Gökay: 2. Kolordu Komutanlığına bağlı 18. Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığını yürütüyor.

Tuğgeneral Nurettin Işık: Tekirdağ Şarköy 95. Zırhlı Tugay Komutanı

Tuğgeneral Hasan Fehmi Canan: 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı

Tuğamiraller Ayhan Gedik ve

Cem Aziz Çakmak: Balyoz’da tutuklanıp serbest kaldılar.

Aynı zamanda Kafes’te olan Balyoz sanıkları 

Koramiral Kadir Sağdıç: Güney Deniz Saha Komutanı olan Kadir Sağdıç, Kafes Eylem Planı davasında da iki numaralı sanık.

Tuğamiral Levent Görgeç: Deniz Eğitim Komutanlığı’nda görevli. Poyrazköy davasında sanık olarak yargılanan Görgeç, geçen yıl Tuğamiralliğe terfi etmişti. Görgeç’in Ergenekon şüphelisi olarak ifade vermesine rağmen terfi etmesi şaşırtmıştı.

Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar: Foça Çıkarma Gemileri Komutanı olan Tuğamiral İlgar aynı zamanda Kafes Eylem Planı davası iddianamesinin 3 numaralı sanığı. İlgar iddianamede Kafes  Danışma Kurulu Üyesi olarak gösteriliyor. (Star)

Gücünüz yetiyorsa atın
 // yavuz
28 şubat döneminde 6 ayda bir toplanan YAŞ irtica bahanesiyle subay ve astsubayları atıyordu.Hemde hiç bir suçu olmadığı halde.şimdi suç var yargılıyorsunuz..Neden 6 ayda bir toplanıpda atmıyorsunuz..Nerde bizim dindar cumhurbaşkanımız.Gücünüz yetiyorsa atında görelim onlarda görsün nasıl magdur olunuyormuş....
16 Temmuz 2010 12:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler