YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Balyoz Planı'na suç duyurusu
Konyalı STK'lar Balyoz Darbe Planı'nı yargıya taşıyor...
'Balyoz Planı'na suç duyurusu
28 Ocak 2010 / 14:12 Güncelleme: 28 Ocak 2010 / 14:12

Konya'da bulunan 74 sivil toplum kuruluşu (STK) Balyoz Darbe Planı ve hazırlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor.

Konu ile ilgili STK temsilcileriyle Bera Otel'de ortak bir basın açıklaması yapan Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, bir gazete tarafından yayınlanan Balyoz Darbe Planı'nı ve sonrasındaki gelişmeleri herkes gibi kendilerinin de teessürle takip ettiklerini belirterek, "Bizi asıl üzen, bu akıl almaz planların ülkemizi ve halkımızı korumakla görevli Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bazı personeli tarafından hazırlanmış olmasıdır. Ne yazık ki bu cuntacı grup, çok partili hayata geçtiğimiz 1946'dan beri pek çok darbe girişiminde bulunmuş ve halk iradesi üzerinde hep bir baskı ve tehdit unsuru olarak yer almış, halk iradesi üzerinde askeri bir vesayet kurmuştur. İktidarlarını sürdürmek için vicdana sığmayacak eylem planları hazırlayan, ülke ve millet menfaatlerini hiçe sayan bu illegal yapı nedeniyle TSK'nın itibarı zedelenmekte ve her geçen gün bu kuruma duyulan güven azalmakta, yaşanan her darbe girişimi ülkemizi ve milletimizi ekonomik, sosyal ve demokratik yönden geri bırakmamaktadır" dedi.

MASAYA TSK YUMRUĞU DEĞİL, YARGI TOKMAĞI VURULMALIDIR

Sivil toplumun beklentisinin aksine Genelkurmay'ın cuntacıları tasfiyeye dair bir irade ortaya koyamamasının endişe verici olduğunu ifade eden Latif Selvi, "Hatta yapılan açıklamaların cuntacıları cesaretlendirecek nitelikte olduğu görülmektedir. Özellikle açıklamalardaki üslup, halk tarafından tehdit olarak algılanmıştır. Genelkurmay Başkanı bağırarak konuşmayı ve yumruğunu masaya vurmayı bırakmalıdır. Zira masaya vurulması gereken askerin yumruğu değil, tarafsız ve bağımsız yargının tokmağı olmalıdır" şeklinde konuştu.

BALYOZ DARBE PLANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Konya'daki 74 STK olarak hukukun üstünlüğüne olan inançlarından dolayı Balyoz Darbe Planı'nı yargıya taşımaya karar verdiklerini dile getiren Selvi, "Tüm failler hakkında 'Görevi Kötüye Kullanma, 'T.C Hükümetini Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme, Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme, Suçu Bildirmeme, Kamu Malına Zarar Verme, Savaşa Tahrik, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma' gibi çok ciddi suçlardan cezalandırılmaları istemiyle suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu. Konuşmasının ardından Latif Selvi, avukat Muhammed İkbal Kavalcı'ya suç duyurusu dilekçesini teslim etti.

İHA
 

10 yılda bir avuc toprak haline getirmiştiniz
 // ugur kayabas
1908 den 1918 e kadar koca osmanlıyı 10 yılda bir avuc torak haline getirmişti, sizlerin üstatlarınız. şimdide sizler bir taraftan yunanistana savaş açtıracaksınız, diğer taraftan millete savaş açaçaksınız ve onunlada yetinmeyip kürdü, türkü, aleviyi, sağı, solu birbirine vurdurtarak bu tapraklarda yaşayan müslamanları kıyımdan gecirip hepsinide vatansız bırakacaksınız. plandan cıkan sonuç bu. cebren ve hile ile aziz vatanın ordusu ele gecirilmiş....
28 Ocak 2010 14:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler