YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz kararı için ne dediler?
Yargıtay, Balyoz davasında 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını düzelterek onadı. 88 sanığın tahliyesine karar verdi.
Balyoz kararı için ne dediler?
10 Ekim 2013 / 00:19 Güncelleme: 10 Ekim 2013 / 00:18

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, 361 sanıkla ilgili kararını bugün açıkladı. 237 sanığa ceza, 88 sanığa tahliye ve 36 sanığa beraat kararı verildi.

İşte karar hakkında konuşanların yorumları:

Bekir Bozdağ - Başbakan Yardımcısı

Bu kararın kesinleşmesi için usül içerisinde yapılması gerekenler var. Tashih karar yoluna gidilebilir. Burada da mahkeme kararını değiştirmezse ancak o takdirde iç hukuk bakımından hüküm kesinleşmiş olur. Kesinleşmesinden sonra Anayasa Mankemesi'ne bireysel başvuru ve AİHM'e müracaat hakları da vardır.

Numan Kurtulmuş - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı

Biz öyle bir Türkiye arzuluyoruz ki bir daha hiçbir kimsenin aklının ucundan bir olağan üstü dönemi oluşturma, bir olağanüstü dönemi gerçekleştirme ya da bir olağanüstü dönem şartlarının oluşmasına katkıda bulunma geçmesin. Bunun için millet iradesinin bütün kurum ve kuruluşları ile işletilmesi gerekiyor. Bu da gerçekleşirken bu ülkenin de ekonomik gücünün gerçekten olağanüstü yüksek derecede sağlanması gerekiyor.

Mustafa Elitaş - AK Parti Grup Başkanvekili

Yargı mahkemenin kararını onamış. Herkes buna uymak zorundadır.

Emine Ülker Tarhan - CHP Grup Başkanvekili

Yargıtay tarafından bu konuda bir karar verilmiştir. Sahte delillerle de karar verilebilir kararı. Aslında Türkiye'de adaletin sadece bakanlığı kaldı. Bunun farkındayız. Bu ülkede tecavüzcüyseniz, katilseniz korkmanıza gerek yok. Ancak halkı aydınlatan gazetecilerseniz örneğin ve hukuku savunan kahramanlarsanız ceza almanız elzem. Bu karar asla bir yargı kararıdır diyemeyeceğim. Bu karar yargının kararı değil, iktidarın kararıdır. Adalet bu ülkede yıkıldı yerine AVM yapabilirler.

Rıza Türmen - CHP Milletvekili

Bundan sonra herkesin başına her şey gelebilir. Yargıtay da ÖYM'lerin adaletsizliğine ortak olmuştur. Bu delillerin üretildiği, sahte olduğuna dair hem ulusal hem de uluslararası kuruluşlardan alınan kanıtlar varken, mahkemeler bu kanıtları görmezden geldi, incelemeyi reddetti. Bu kadar kuşkulu, inandırıcılığı olmayan kararlarda Yargıtay'ın hukuktan yana tavır sergileyip, düzeltmesi beklenirdi. Adalet ve hukuka olan inanç duygusu Yargıtay kararıyla sağlanabilirdi.

Lütfü Türkkan - MHP Milletvekili

Başbakan Erdoğan henüz bedel ödemedi. Kendisini Yüce Divan bekliyor. Yeri de hazır; İmralı. Artık İmralı'da farklı projeler üzerinde çalışırlar. Türk toplumunu resen genel affa rıza göstermeye hazırlayan bir karar. Genel manada bakarsak, hukuki hükmü yok. Ancak biz MHP olarak buna karşıyız. Zaten Balyoz sanıkları 5-6 sene yattılar. İçerde yatacakları bir 3-4 sene daha var. İmralı'daki caninin kurtarılması için genel affa biz razı olmayız. Biz Başbakan'ı bu 3-4 sene içinde İmralı'ya göndereceğiz.

İdris Baluken - BDP Grup Başkanvekili

Ergenekon yargılanmalarıyla ilgili yargısal süreçlerin tamamı yetersiz. AKP, kendisini ilgilendiren, siyasi yönü yargılayacak şekilde bir süreç işletmiştir. Savaş suçlarını işleyen herkesin yargı önüne çıkması önemlidir. Aksi halde yapılacak yargılamalar, yetersiz, eksik ve AKP'nin kendi siyasi kriterleri doğrultusunda işlettiği süreçler olarak değerlendireceğiz. Savaş suçlarını işleyen herkesin yargı önüne çıkması önemlidir

Mustafa Destici - BBP Genel Başkanı

Türk Silahli Kuvvetleri mensuplarının ceza almış olmasını üzüntü ile karşılıyoruz. Bu kadar geniş çaplı bir darbe girişiminin de yapılmış olması da üzüntü duyduğumuzu bir başka konu. İsterdik ki bu süreçlerin hiçbirisi yaşanmamış olsun. İnşallah, bunlar son olur. Türkiye, darbelerin olduğu karanlık günleri bir daha yaşamasın. Türkiye'nin bir kez daha darbe ile karşı karşıya kalmaması ancak sivil demokratik bir anayasa ile mümkün olur, askeri vesayetin kaldırılması ile mümkün olur.

Faruk Mercan - Kanaltürk Ankara Temsilcisi

Bundan sonra bozma yönündeki kararlarda tahliye olması lazım. Bundan sonra dosya yeniden mahkemeye gelecek. Bu gelen dosya İstanbul'a gelecek orada yargılama devam edecek. Mahkeme ya Yargıtay'ın kararına uyuyorum diyecek ya da uymuyorum diyecek.

Adem Yavuz Arslan - Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi

Cezalar ağır ama iddia edilen suçta ağır. Eylem büyük olduğu için verilen cezaların büyüklüğü ile şeriatin kestiği parmak acımaz gibi bir durum ortaya çıktı.

Avukat Ali Fahir Kayacan

Yargıtay'ın yerel mahkemedeki yargılamadaki yasa ihlallerine geçit vermeyeceğini düşünüyordum. Hukukun galip geleceğini düşündüm. Ne yazık ki yanıldım. Anlaşılan o ki Türkiye'de sanıklar asker olunca hukukun temel ilkeleri bir tarafa bırakılıyor.

Toplumun belli kesimi için hukuk ayaklar altına alınacak. Bu kararı endişe ile izliyorum. Benim müvekkillerim zamanında 'Apo'nun rehinleriyiz. Bize ceza verecekler diğer PKK'lılarla birlikte af çıkaracaklar' demişlerdi. Böyle saçma şeyler olmaz diye düşünmüştüm...

Ceza Hukukçusu Doç Dr. Yılmaz Yazıcıoğlu

Çok şaşırdım. Ben mahkemenin usül açısından bu kararı bozacağını düşünüyorum. 'Suç vardır ancak bunların o eyleme katıldıklarına ilişkin verilerde eksiklikler görüyorum. Mutlaka suç işlemek için anlaşmışlardır örgüte dahil olmuşlardır bundan mahkum olsunlar' bu kararın sonucudur.

Radikal Gazetesi Yazarı Avni Özgürel

Ben daha fazla sayıda bozma kararı bekliyordum. Yargıtay'ın yaklaşımının o yönde olacağını düşünüyordum. Bu suça iştirak eden insanlar var bir de emre itaat ederek o toplantılara katılanlar var. Mahkeme bu ayrımı yapmamış idi. Yargıtay'da da bu ayrım yapılmamış. Bu davanın temel yaklaşımı doğru bir yaklaşım. Böyle darbe teşebbüsü gerçek mi? Bana göre gerçek. Bu plan yapılmış mı? Yapılmış...

 

BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler