YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz hakiminden sürpriz karar
Balyoz davası hakimi Şeref Akçay emekliliğini istedi. Akçay, Balyoz davasında tahliye taleplerinin reddine şerh koymuştu.
Balyoz hakiminden sürpriz karar
06 Ekim 2011 / 00:48 Güncelleme: 06 Ekim 2011 / 08:09

Balyoz davasında sanıkların tutuklu yargılanmalarına muhalefet şerhleriyle dikkat çeken İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay, emekli oldu.

Kararları nedeniyle adliyede yalnız kalan Akçay, “Muhalefet ettiğim için meslektaşlarım selamı kesti. ‘Sizin de dangalak bir kararınız gelecek’ diyen meslektaşım bile oldu” demişti.

Türkiye’yi sarsan onlarca general ve amiralin yargılandığı Balyoz davasına bakan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Şeref Akçay, emeklilik kararı aldı. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde bulunan özel yetkili mahkemelerden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akçay’ın yaklaşık 15 gün önce HSYK’ya emeklilik için başvurduğu öğrenildi. Bu talebi değerlendiren HSYK’nın, emeklilik isteğini kabul ederek Akçay’ı emekli ettiği belirtilirken, adliyeye bu emeklilikle ilgili henüz resmi tebligat yapılmadığı ifade edildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akçay, “Balyoz Planı” davası kapsamında haklarında yakalama ve tutuklama kararı verilen bazı sanıklarla ilgili yapılan tutuklama ve tutukluluk hallerinin devamı kararlarının kaldırılmasına yönelik taleplerin reddedilmesi ile Odatv’de yapılan aramalara ilişkin soruşturma ve futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında kimi şüphelilerin tutukluluğuna yapılan itirazın reddedilmesi yönündeki kararlara muhalefet şerhi koymuştu.

Adliyede yalnız kalmıştı

Balyoz davası sanıklarının tahliye taleplerinin reddi yönündeki karara muhalefet eden Akçay, yazdırdığı muhalefet şerhinde adliyede yaşanan sorunları su yüzüne çıkarmıştı: “Kamuoyuna mal olmuş bu davalar nedeniyle yazmış olduğum muhalefet şerhlerinden dolayı bulunduğumuz adliyede birtakım meslektaşlarımın selam vermeyi dahi kesmiştir. Bunun gibi daha önce verilen yakalama kararlarının kaldırılmasına ilişkin karardan sonra ‘Sizin de dangalak bir kararınız gelecek’ diyen hakim de mevcuttur. Yine mahkememiz üyelerinden de nezaket kurallarını aşan tutum ve davranışlar içerisine girdikleri ve işi en son başkan ile konuşmama aşamasına getirdikleri görülmüş olup bu hususların da kamuoyunca bilinmesinde yarar olduğu görüşündeyim.”

Sık sık izin kullanıyordu

Yaz başından bu yana sık sık yıllık izin kullanan ve rapor alan 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay, hafta başından bu yana da Beşiktaş’taki adliye binasına gelmiyordu.

Ahmet Şık’a da tahliye istemişti

Odatv’de ele geçen belgeler ve ‘İmamın Ordusu’ kitabının taslakları yüzünden Ergenekon’dan tutuklanan Ahmet Şık’ın tahliyesinin ret kararına şerh koyan Şeref Akçay, “Tek faaliyetleri kitap yazmak. Kitap yazarken yardım alınabilir. Kimse düşüncelerinden dolayı cezalandırılamaz. Delil karartma ihtimali de yok. Dosyadaki kısıtlama kararı da şike şoruşturmasında olduğu gibi kaldırılmalıdır” demişti.

Engin Alan örneği

Balyoz sanığı MHP Milletvekili Engin Alan’la ilgili değerlendirme de yapan Akçay, 2007 seçimleri sonrasında tahliye edilen Sabahat Tuncel’i kastederek terör örgütü üyeliği ile yargılanıp aynı konumda olan başka bir milletvekilinin yine Balyoz davasına bakan mahkemece serbest bırakıldığını hatırlatmıştı: “Tahliye edilen bu kişiye atılı suç, ‘Ülkeyi bölmek isteyen PKK örgüt üyeliğidir. Tahliye talebi reddedilen diğer sanık ise askerdir. Görevi bu örgütle mücadele etmektir. Mahkeme uygulamaları, uygulamaları yapan kişilere göre değişmez. Hukuk ne ise herkese eşit olarak uygulanması gerekir. Önceki tahliyeyi veren başka heyet olup ben heyet olarak aynı görüşte değilim demek ve aynı konumdaki insanlara eşit muamele yapmamak hukuk ile bağdaşmaz. Yaparsanız yasalara göre değil, bana göre diye hukuk yapıldığını gösterir. Bana göre diyen hukuk olmaz. “  (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler