YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz gizemli DVD'den çıktı
Gündeme bomba gibi düşen "Balyoz Harekat Planı" Ergenekon sanığı emekli Albay Levent Göktaş'ta ele geçirilen 51 nolu DVD'de de rastlandığı iddia edildi
Balyoz gizemli DVD'den çıktı
24 Ocak 2010 / 13:14 Güncelleme: 24 Ocak 2010 / 13:29

Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen Balyoz planı 3 . Ergenekon iddianamesinin eklerinde çıktı. Çok gizli olduğu anlaşılan DVD'deki belgelerde 'Altay, Atak, Barbaros, Alev, Fişek ve Acar'isimli başka planları da var!

'Balyoz Harekat Planı'nın izi Ergenekon sanığı emekli Albay Göktaş'a ait 51 No'lu DVD'de de ortaya çıktı. DVD'de, 'Balyoz' adlı harekat planı ve ilgili lahikalar var. 'Gizli' ibareli askeri planlar da mevcut.

Türkiye günlerdir Taraf gazetesinin duyurduğu 'Balyoz Güvenlik Harekat Planı'nı konuşuyor. İddialara göre dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan tarafından hazırlanan harekat planı, 2003-2006 yıllarını kapsıyor. Planla bağlantılı eylem planlarında, sıkıyönetim ortamı için İstanbul'da camilerin de bombalanacağı öne sürülmüştü Gündem yaratan plana ait ipuçlarına Ergenekon sanığı emekli Albay Levent Göktaş'ta bulunan 51 No'lu DVD'de de rastlandığı ortaya çıktı.

7 Ocak 2009'da gözaltına alınan Göktaş'ın Ankara'daki ofisinde, ilginç bir DVD bulunmuştu. Ergenekon'un en önemli delillerinden sayılan o DVD'de, Türkiye'nin günlerdir konuştuğu 'Balyoz'un izleri de var. Plana Ergenekon'un 3'üncü iddianamesinin ek klasörlerinde yer verildi. Plan, 'Balyoz Hrk. P1.EK-G Mu Eki isimli klasör içerisinde bulunan belgeler 'Özel Kuvvetler Komutanlığı' başlığı ile yazılmış 'Çok Gizli' ibareli olduğu' adıyla klasörlere girdi. Lahikaların başında 1. Ordu kısaltmasına da yer verilmiş.

O DVD ÇOK KONUŞULDU

51 No'lu DVD çok konuşulmuştu. Çünkü iddiaya göre içinde 5 bin 763 kişiye ait çok özel bilgiler yer alıyordu. Bazı hakim ve savcıların 'mahrem ilişkilerini' gösteren şantaj kayıtlarını içeriyordu. Üst düzey yargı mensupları, siyasetçiler ve birçok gazetecinin fişlendiği iddia edilmişti. 51 No'lu DVD'deki 'Ö.K' isimli word belgesi ile 'Kurmay' isimli excel belgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bazı mensuplarının fişlenmiş olduğu iddia edilmişti. Sır DVD'de Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a yönelik özel bilgiler de yer alıyor.

DVD'den çıkan 'Yargıtay' isimli word dosyasının ise yargı mensuplarının fişleme belgesi olduğu anlaşıldı. Bu belgede yargı mensupları din, ırk ve siyasi görüşlerine göre 'Sol, Kürt' , 'sol, güvenilir', 'Alevi, sol', 'Fethullah'la ilişkili', 'muhafazakar, tarikatçı', 'sol, demokrat', Nurcu' şeklinde sınıflandırılmıştı. Bazı yargı mensuplarıyla ilgili ise isimlerinin yanına 'Mezhepçilik yapar', 'YARSAV'da aktif' , 'Evli, bir kadınla ilişkisi var', 'Kurumun en vasıfsız personeli' gibi yorumlar yapılmıştı.

'KOMUTAN İSTEDİ' DEMİŞTİ

Göktaş'ın ifadesinde, DVD'de gizli belgeleri Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgisi dahilinde hazırladığını söylediği öne sürülmüştü. Göktaş, 'irticai faaliyette bulunduğu belirtilen kamu görevlileri' isimli dokümanı Psikolojik Harekat timleriyle hazırladıklarını öne sürmüştü.

BAŞKA PLANLAR DA VAR

51 nolu DVD'de sadece Balyoz Planı yer almıyor. Çoğu, 'Özel Kuvvetler Komutanlığı' başlığı altında başka dosya isimleri de bulunuyor. Bunlardan bazılarının isimleri şöyle: 'Altay, Atak, Barbaros, Alev, Fişek ve Acar.. Ayrıca, 'Doğan', 'İsrail' ve 'dindar memurlar' adlı başka dosyalar da DVD'de yer alıyor. Çok gizli ibareli belgeleri kimlerin hazırladığı, neleri içerdiği ve dışartıya kim tarafından nasıl sızdırıldığı henüz netleşmiş değil.

BALYOZLA SİLBAŞTAN ANKARA

TARAF gazetesinin haberine göre 'Balyoz Harekat Planı' sonrası 150 bürokrat tutuklanacak, 23 vali ile 8 yüksek yargıç ve hakim tasfiye edilecekti. Kritik görevlere 45 asker getirilecekti. Habere göre aralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in de bulunduğu 9 yargıç sıkıyönetim mahkemesinde görevlendirilecekti.

ÇOLAKKADI EMEKLİYE

Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ve 8 hakim ise emekliye ayrılacaktı. Halen Başbakanlık Müsteşarı olan Efkan Ala'nın (2003'te Batman Valisi) da aralarında olduğu 23 vali tasfiye ediliyor. Habere göre darbe sonrası Ankara'daki bürokratlar değiştirilecekti. Bu amaca göre 1885 üst düzey bürokrat 'olumlu' ya da 'olumsuz' şeklinde ikiye ayrılmış. Taraf'ın yayınladığı belgeler derdest edilecek memurlarla ilgili dört listeyi kapsıyor. Başbakanlık, Maliye, Sayıştay ve Gümrük Müsteşarlığı'nda görevli 150 bürokratın adı 'Gözaltına Alınacak Kişiler' olarak sıralanıyor. Başbakanlık ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nda görev yapan memurlar 'Radikal İslamcı, Süleymancı, Fethullahçı, eşi türbanlı, İmam Hatip mezunu' gibi ibarelerle fişlenmiş.

Haberde, 'gözaltına alınacak kişiler' listesinin Sayıştay mensupları için de oluşturulduğu belirtildi. Listeye göre 79 üyenin fişlenip gözaltına alınması öngörülüyor. Gümrük Müsteşarlığında görevli 7 üst düzey bürokrat da fişlenmiş ve gözaltına alınacak şahıslar listesine dahil edilmiş.

Taraf'ın Balyoz belgelerine göre ekonomi de mercek altında. DPT Müsteşarlığı'ndan 77, Merkez Bankası'ndan 22, Gümrük Müsteşarlığı'ndan 142 birinci sınıf kamu görevlisinin fişlendiği iddia ediliyor.

(Akşam)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler