YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz Favası'nda flaş gelişme
Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Balyoz davasında aldığı mahkumiyetler Yargıtay tarafından bozulan 88 sanık ile ilgili dosya Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.
Balyoz Favası'nda flaş gelişme
17 Mart 2014 / 17:48 Güncelleme: 17 Mart 2014 / 17:58

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili dava, KCK, Cübbeli Ahmet Hoca Davası, Odatv ve ünlülerin yargılandığı uyuşturucu davaları da kaldırılan özel yetkili mahkemelerden İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerine gönderildi. 

6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Mahkemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile TMK'nın 10. maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemeleri 6 Mart'ta kaldırıldı. Bunun üzerine yasa gereği ellerindeki dava dosyalarına bakamayacak mahkemeler, dava dosyalarını suç yerine göre göndermeye başladı.

Balyoz, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na

Balyoz davasına da bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi de dosyalarını göndermeye başladı. Dava kapsamında Yargıtay tarafından bir kısmı onaylanan dosyada 88 sanıkla ilgili bölüm ise bozuldu.

Yeniden hakim karşısına çıkacak sanıklarla ilgili dosya Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Davaya konu olan Balyoz Planının ve seminerinin Üsküdar'da bulunan 1. Ordu Komutanlığı'nda hazırlandığı için dosya, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görev bölgesine giriyor.

Bu nedenle dosya Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcılık, dosyayı bünyesinde bulunan herhangi bir ağır ceza mahkemesine gönderecek.

Dink Davası 5. ağır cezada

Yargıtay tarafından bozulan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın da mahkemesi değişti. Kapatılan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink davasını Çağlayan Adliyesi'nde bulunan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Mahkemesi değişen diğer davalar

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, aralarında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da bulunduğu 13 sanık hakkındaki dava dosyası ile İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bakılan "terör örgütü DHKP-C'ye üye olmak ve yönetmek" suçlarından haklarında dava açılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 22 avukatın yargılandığı dava dosyası İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

KCK 3 Ağır Ceza'ya 

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK"ya yönelik 77'si tutuklu 204 sanıklı KCK ana davasının dosyası da İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesine iletildi.

Ünlülerin uyuşturucu davası 19. Ağır Ceza'ya

Öte yandan Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün de sanıkları arasında bulunduğu çete davası 16 Ağır Ceza Mahkemesi'nden 5 Ağır Ceza Mahkemesine, Oyuncu Kenan İmarzalıoğlu'nun da sanıkları arasında bulunduğu uyuşturucu davası 22 Ağır Ceza Mahkemesi'nden 19 Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Oyuncular Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca'nın sanıkları arasında bulunduğu uyuşturucu çetesi davası 16 Ağır Ceza Mahkemesi'nden 18 Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Dosyaların gönderildiği mahkemeler dosyaları inceleyecek ve duruşma tarihlerini belirleyecek. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler