YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz Davası'nda flaş gelişme
Balyoz Davası'nda CD notlarının el yazısı taklit makinesi ile yazıldığı ortaya çıkınca, HSYK hem yargılamayı yapan eski 10 Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hem de kararı onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi hakkında inceleme başlattı.
Balyoz Davası'nda flaş gelişme
29 Ocak 2015 / 03:40 Güncelleme: 29 Ocak 2015 / 14:45

Yeniden görülmeye başlanan Balyoz davasında, davaya delil olarak gösterilen 11 ve 17 No’lu CD’lerin üzerindeki el yazılarının makine kullanılarak yazıldığının tespit edilmesinin ardından dava sanıkları, yargılamayı yapan dönemin İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri ile dosya hakkında onama kararı veren Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayette bulunmuştu. Yapılan şikayetleri inceleyen HSYK 3. Dairesi, Balyoz dosyasını gündemine aldı.

Kumpas belgelendi

Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ verdiği Balyoz Davası’nda yargılamanın yeniden yapılması kararının ardından sanıkların talebi üzerine Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nden birçok kez reddettiği 11 ve 17 numaralı CD’lerin üzerindeki yazıları bilirkişilerin incelenmesi talimatını verdi. İnceleme uzmanı Prof. Dr. Salih Cengiz, yaptığı incelemenin ardından verdiği raporda, davaya konu olan 11 ve 17 No’lu CD’lerin üzerine el yazılarıyla yazılmış görünen ‘Or.K.na’ ve ‘K.özel’ ibarelerinin bir makine vasıtası ile yazıldığını, el yazısı olmadığı yönünde kanaat belirtti. Kumpasın en büyük kanıtlarından biri olan Süha Tanyeri’nin elinden çıktığı iddia edilen yazının CD’lere makine aracılığıyla yazıldığı da böylece belgelenmiş oldu.

HSYK’ya şikayet etti

Balyoz davası sanıkları, kumpasın belgelenmesinin ardından, konuyu HSYK’ya taşıdı. Sanık avukatlarından Hüseyin Ersöz, yargılamayı yapan dönemin İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile üye hakimler Ali Efendi Peksak, Murat Üründü, Aytekin Özanlı ile dosya hakkında onama kararı veren Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, üyeler Hamza Yaman, Ahmet Toker, Fikriye Şentürk, Abdurrahman Kavun’u HSYK’ya şikayet etti.

Daire gündemine aldı

Sözkonusu şikayetleri değerlendiren HSYK 3. Dairesi, Balyoz dosyasını gündemine aldı. Hakim ve savcılarla ilgili şikayetleri inceleyip gereğini yapmakla görevli 3. Daire’nin kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile ilgili ihbarı önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor. 3. Daire’nin sözkonusu isimlerle ilgili inceleme izni vermesi durumunda ise müfettiş görevlendirilecek. Öte yandan, Yargıtay 9. Ceza Dairesi başkan ve üyeleri hakkındaki şikayet dosyası ise Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu’na gönderilecek. 9. Ceza üyeleri ile ilgili kararı, son yargı paketi ile yeniden şekillenen 1. Başkanlık Kurulu verecek.

1-646.jpg

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler