YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz Darbe Planı'nı güncellemişler
Ele geçirilen yeni Balyoz belgeleri, soruşturma karşısında gündeme getirilen birçok iddiayı boşa çıkardı...
Balyoz Darbe Planı'nı güncellemişler
28 Nisan 2011 / 07:59 Güncelleme: 28 Nisan 2011 / 08:00

Hava Kuvvetleri’nden emekli olan Albay Hakan Büyük’ün Eskişehir’deki çiftlik evinde ele geçirilen yeni Balyoz belgeleri, soruşturma karşısında gündeme getirilen birçok iddiayı boşa çıkardı.

Balyoz Darbe Planı'nın seminer toplantısından aylar sonra yeniden güncellendiği belirlendi. Yeni delillere göre, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtınanın 23 Ocak 2003 tarihinde verdiği sözlü emrin ardından "İhtimalat Planı Hazırlama gurubu" oluşturuldu. Bu gurubun bilgisi şubat ayında Bilgin Balanlı tarafından Fırtı-na'ya iletildi. Balanlı, Oraj'ın uygulana-maması veya başarısız olması durumunda uygulanacak tedbirler ile ilgili planları hazırladı. İhtimalat planlarında, Mevcut hükümetin söz konusu müdahaleden haberinin olması durumunda hükümete yakın gözüken personelin kullanılabileceği belirtildi.

Zeki Üçok yardım etmiş

Belgelerde kamuoyunun ismini yakından tanıdığı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi ve Askeri Savcılığı'nda gerekli önlemlerin alındığını ve olası bir soruşturmanın her aşamasının kontrol altına alınabileceğini belirten bir yazı gönderdiği belirlendi

Plan inkar edilecek

Aramalarda ele geçirilen "Devir Teslim" isimli belge, Balyoz tutuklamalarına "Darbe girişimi 5-7 Mart 2003'teki seminerden sonra devam etmedi diyerek" muhalefet şerhi düşen İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akaçay'ın gerekçesini çürüttü. Albay Güngör Kurubaş tarafından o dönem Tümgeneral olan Balanlı'ya hitaben gönderilen ve 18 Kasım 2003 tarihinde hazırlandığı belirlenen belgede "O-raj Hava Harekat İhtimalat planına ilişkin bilgilerin bulunduğu dosyalar Hv. Plt. Tuğg. Beyazıt Karataş'tan teslim alınmıştır. Yapılacak faaliyetler ektedir. Arz ederim" ifadesi yer aldı.

Bir başka belgede planın deşifre olması durumunda yapılacaklar şu şekilde anlatılıyor: "Gizlilik ihlali yapan personel doğrudan Hv. Plt. Tümg. Bilgin Balanlı'ya bildirilecektir. Soruşturma açılması durumunda plan inkar edilecek, inkar etmeyenler tespit edilecektir. Planın öncelikli olarak aleyhinde ya da lehinde hiçbir görüş ortaya konulmayacak, eğer soruşturma derinleşirse planın aleyhine görüş belirtilecektir. Yeniden görevlendirme ile atanan komutanlara ve personele özellikle dikkat edilecek, bu kişilerin Komutanın adamları oldukları gözden kaçırılmayacak ancak bu kişilerin durumlarının izlenebilmesi için mümkün olduğunca yakın durulacaktır."

'Savcılığı kullanın' talimatı

"Oraj İhtimalat Planı Tedbirleri" isimli Mart 2003'te hazırlanan belgede Oraj planın başarısız olması durumunda uygulanacak hukuki tedbirler anlatıldı. Hava Hakim Albay Bülent Güncal'a hitaben yazılan belgede savcılıkça gerekli tedbirlerin alınarak suç unsuru sayılabilecek delillerin yok edilebileceği, ancak idari olarak konuya müdahil olunamayacağı ve bir şey yapılamayacağı ifade ediliyor. Ayrıca haklarında işlem yapılan personelin emekliye sevk edileceği fakat ceza almayacaklarının değerlendirildiği anlatılıyor.

Yazışmada bilerek hata yapılacak

Belgeler Balyoz yazışmalarında bilerek hata yapılmasının kararlaştırıldığını ortaya çıkardı. Yazışmalarda karşılıklı güvenlik kontrolü sağlanması maksadıyla özel kod uygulaması, gerektiğinde belgelerde yer alan isim, yer, tarih, rütbe ve diğer ek bilgilerin kasıtlı olarak değiştirilebileceği anlatılıyor. Belgede “Doküman güvenliği kapsamında; yapılan yazışmalarda karşılıklı güvenlik kontrolü sağlanması maksadıyla özel kod uygulaması yapılacaktır. Bu kapsamda belirlenen hata-kod tablosu kullanılacaktır.

Hata-kod tablosu sayesinde güvenliğin kontrolüne ilaveten kapalı mesaj ile timi de sağlanacaktır” deniliyor. Yapılacak hataların ve anlamlarının belirlendiği planda şifre anahtarıda yer alıyor. Planda “Yazılarda sızma ihtimaline karşı tarih ve konunu marası ile adres kısımlarında hatalar yapılacaktır. Bu öncelikle görevlendirilmiş kurye kullanılmadığında muhakkak yapılacaktır” ifadesi kullanıyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler