YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz avukatlarından flaş gelişme
Dilekçede yargılamanın yeniden yapılması durumunda Yalçın Akdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın tanık olarak dinlenilmesi istendi.
Balyoz avukatlarından flaş gelişme
27 Aralık 2013 / 17:11 Güncelleme: 27 Aralık 2013 / 17:21

Balyoz Davası'nda 28 sanığın avukatları Avukat Kemal Yener Saraçoğlu ve Nevzat Güleşen Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nin karşısında bulunan alanda basın açıklaması yaptı. Saraçoğlu yaptığı açıklamada, "Yalçın Akdoğan 24 Aralık 2013 tarihinde yayımlanan yazısında 'Kendi ülkesinin milli ordusuna, kumpas kuranların bu ülkenin hayrına bir iş yapmış olmayacağını, amaca ulaşmak için her yolu mubah görenlerin nasıl hastalıklı anlayışlar ürettiğini...' şeklindeki tespitlerde bulunmuştur. Sayın Başbakan da son dönemlerde yaşanan gelişmeler hakkında yasal olmayan yapılanmaların örgütlerin olduğunu ve komplolar ürettiklerini açıklamıştır" dedi.

"Ülkemizin hukuk düzeni ağır yaralar almıştır"

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın ve Siyasi Başdanışmanı'nın söyledikleri mutlaka bir temele ve somut tespitlere dayanmaktadır"

diyen Saraçoğlu "Devletin en yetkili kademelerinde dile getirildiği üzere bir kısım şerefli Türk askerlerine, Türk ordusuna kumpas kurulduğu açıktır. 'Yalanlar kümesi' üretilmiş dijital kanıtlara dayanan, 'Balyoz', 'Kafes', 'Casusluk' ve 'Amirallere suikast' davalarında yargılanan vatan evlatları ne yazık ki topluma seslerini yeterince duyuramamıştır. Ülkemizde hala varlığını etkin olarak sürdüren organize dijital terör çetesi, kirli amaçlarla ve kasıtlı olarak ürettiği iftiralarla, yanlış kanılar yaratarak kamuoyunu şartlandırmayı başarmıştır. Gerçek böyle değildir. Sözde darbe planları, kafes ve casusluk davaları akıl, bilim, mantık ve gerçek dışı bilgilerin yer aldığı tamamen sahte ve komplo amaçlı olarak üretilmiş bilgisayar verilerine dayanmaktadır. Bu kumpaslar nedeniyle halen yüzlerce insan özgürlüğünden yoksundur ve tüm aileleri île birlikte ağır mağduriyet altındadır, Ülkemizin hukuk düzeni ağır yaralar almıştır" şeklinde konuştu.

"Balyoz, casusluk davalarının adil olarak yeniden görülmesinin takipçisi olacağımızı duyuyoruz"

Saraçoğlu, "Ancak komplocular deşifre olmaya başlamıştır. Gerçekleri tutuklamanın ve mahkûm etmenin olanağı yoktur. Gerçeklerin ortaya çıkacağı ve "Kendi ülkesinin milli ordusuna kumpas kuranların tespit edileceği gün bu gündür. Biz Cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz. Bu komploların ve komplocuların açık izleri, yaptığımız suç duyuruları içinde yer almaktadır. Adalete olan inancı ile tutuklanacaklarını bilerek ifade vermeye gelen, yıllarca bu vatanın bekçiliği ve savunması görevini başarıyla yerine getiren, askerlere karşı komploları yapanları bulup ortaya çıkartmak ve ülkemize yeniden hukukun üstünlüğünü getirmek görevi artık Cumhuriyetin tarafsız savcılarındadır. Bu komploları yapanların bulunmasının ve Balyoz, Casusluk Davaları'nın adil olarak yeniden görülmesinin takipçisi olacağımız kamuoyuna ve basınımıza saygı ile duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.

"Müvekkilimizin bir komploya kurban edildiğini söylemiştik"

Sorular üzerine Saraçoğlu, "Biz Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz. Yasal olarak suç duyuruları ve şikâyetlerimizi bildiriyoruz. Özellikle bu dijital terörlerin, bu dijital komploların açığa çıkartılmasını bunu yapan örgütlerin belirlenmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu. Nevzat Güleşen de "Yargılama süresi boyunca sürekli olarak müvekkillerimizin bir komploya kurban edildiğini söylemiştik. Şunu da iyi biliyorduk günün birinde bunlar ve vicdanlarına mağlup olacaklar ya da itiraf edecekler diyorduk. Gördüğünüz gibi ikrarlar ve ifşaatlar artık yavaş yavaş başlamıştır. Bu durum Ceza Muhakemesi Kanunun (CMK) 311 maddesine göre yargılamanın yeniden yapılmasını gerektiren bir durumdur. Bugün bu konuyla ilgili dilekçelerimizi vereceğiz. " diye konuştu.Açıklamanın ardından Avukat Güleşen, Balyoz Davası'nın 365 sanığının yeniden yargılanması için 2 sayfalık dilekçeyi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler