YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Balkan coğrafyasının barışa ihtiyacı var"
"Balkan coğrafyasının barışa ihtiyacı var"
05 Mart 2013 13:39
Cemil Çiçek, Balkan coğrafyasının geçmişte sebebi ne olursa olsun çok acılar çektiğini belirterek, ''Artık barışa, refaha, huzura bu coğrafyanın gerçekten ihtiyacı var. Bunun da en önemli iki aktörü Türkiye ve Sırbistan'dır'' dedi.

 

 
Sırbistan Adalet ve Kamu Yönetimi Bakanı Nikola Selakoviç ve beraberindeki heyeti kabul eden Çiçek, 2002-2007 yılları arasında adalet bakanlığı yapmış biri olarak konuk bakanı Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Sırbistan ile her geçen gün daha da iyiye giden bir ilişkileri olduğunu anlatan Çiçek, gelecek dönemde bu ülkeyi ziyaret edeceğini söyledi.
 
İki ülke arasında geçmişten bu yana çok derin ilişkiler olduğunu ifade eden Çiçek, geçen günlerde Sırbistan Büyükelçisinin kendisine hediye ettiği bir kitabı okuduğunu ve Türkiye ile Sırbistan arasındaki örnek ilişkileri teyit eden kitabı çok beğendiğini vurguladı. 
 
''Hamam'' adlı kitabın, iki ülke arasında Sokullu Mehmet Paşa ile başlayan ilişkileri çok güzel anlattığını kaydeden Çiçek, Balkanların kilit ülkeleri olan Türkiye ve Sırbistan'ın bu ilişkilerinin bugün de sürmesinde fayda olduğunu dile getirdi. 
Çiçek, şöyle devam etti:
 
''Balkan coğrafyasında barış, istikrar ve huzurun sağlanması açısından iki ülke arasındaki ilişkiler ne kadar ileri götürülürse, ne kadar çeşitlenirse, ne kadar sağlıklı sürdürülürse zannediyorum ki bu hem iki ülke yararınadır hem de birlikte paylaştığımız coğrafyanın da yararına olacaktır. Çünkü geçmişte sebebi ne olursa olsun bu coğrafyada yaşayan halklar olarak çok acılar çektik. Artık barışa, refaha, huzura bu coğrafyanın gerçekten ihtiyacı var. Bunun da en önemli iki aktörü Türkiye ve Sırbistan'dır.'' 
 
Ekonomik ve ticari yönden de ilişkilerin her geçen gün iyiye gittiğini anlatan Çiçek, buna adalet boyutunun da eklenmesinin anlamlı olacağını söyledi. İki ülke arasında geçtiğimiz günlerde 4 anlaşmanın onaylandığını ancak bunların dışında ''adli yardım'' ve ''suçluların iadesi'' konularında da anlaşma yapılması gerektiğinin altını çizen Çiçek, bu anlaşmaların bir an önce imzalanıp yürürlüğe girmesinin önemine dikkat çekti. Cemil Çiçek, ''Umut ediyorum ziyaretiniz bu eksikliği de gidermiş olacaktır'' ifadelerini kullandı.
 
''Sokullu Mehmet Paşa'nın geldiği yerden geliyorum''
 
Selakoviç de ziyaretlerinin başlangıç noktası olarak ''demokrasinin beşiği'' şeklinde nitelendirilebilecek TBMM'yi seçtiklerini vurguladı. İki ülke arasındaki ilişkilerde her alanda çok sağlam bağlar bulunduğunu belirten Selakoviç, kendisinin de Sokullu Mehmet Paşa'nın geldiği Sırbistan'ın güneybatısından geldiğini söyledi. Selakoviç, ''Böylece bir ortak noktamız, bir paylaşımımız daha oluyor'' diye konuştu. 
''Adli yardım'' ve ''suçluların iadesi'' konularında da yılın ilk yarısında sözleşme imzalamak için çalışmaların sürdüğünü anlatan Selakoviç'e karşılık Çiçek de Meclis olarak ellerinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını vurguladı. 
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler