YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balbay’dan Çiçek’e ziyaret
Balbay’dan Çiçek’e ziyaret
12 Aralık 2013 19:39
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “Bundan sonra öncelikli görevim milletvekilliği olmak üzere siyasi zeminde hukuk güvenliği için çaba harcayacağım” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret ettikten sonra düzenlediği ilk basın toplantısında, siyaseti severek yapacağını belirterek, siyaseti iyi yapmak için çaba harcayacağını söyledi. Muhalefette olan bir siyasetçinin görevinin iktidarın bazen canını sıkmak, bazını emini sıkmak olarak niteleyen Balbay, Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlattı. Balbay, “Sayın Cemil Çiçek’e Türkiye’deki yargılama sorunlarını anlattım. Sayın Cemil Çiçek, ağırlıklı olarak tutuklu milletvekillerinin sorunları olmak üzere temel yargı sorunlarının çözümü için gösterdiği çabaları ayrıntılarıyla anlattı.

Bende bunun karşısında Türkiye’de yargılama sorunu olduğunu paylaştım. Benim verdiğim örneklere başka örnekler vererek karşılık verdi Sayın Çiçek. Tutuklu milletvekilleri ile sınırlı kalmamak üzere çözüm yolları olabileceğini kendisi ile paylaştım. Hukuki zeminde başka hiçbir sözcüğe yer vermeksizin, genel anlamda hukuki zeminde siyasi davaların çözümünün de siyasi olacağı temelinde çözüm olabileceği görüşünü paylaştık.

Sayın Cemil Çiçek bu tür çözümlerin diyalogla olabileceğini söyledim. Bir milletvekilinin yapabilecekleri sınırlıdır, partisinin temel politikalarıyla birliktedir. Bu temel yargılama sorunlarının çözümü için ne yapabilirsem, sadece kendim için değil, hukuk arayan herkese merhem olabilecek yöntemler için çaba harcayacağım” diye konuşu.

Kendisinin yeniden cezaevine dönebileceği yönündeki haberleri değerlendiren Balbay, “Bazı meslektaşlarımızın yaptığı Balbay’ın yargılanma sürecinin devam ettiği, tekrar cezaevine dönebileceği haberdir, bence önemli olan bu yargılamaların nereden döneceğidir. Benim yargılandığım davada 22 dosyanın nasıl birleştirildiği de haberdir, bu dosyaların arasında ne kadar bağlantı olduğu da haberdir ve Türkiye’de hukuk güvenliği sorunu da haberdir. Bütün haberlere saygım var, Türkiye’deki kimi hukuksuzlukların ve olumsuzlukların alışıldığı için, ‘o kadar olur, bir iki hata hoş görülür’ olamaz arkadaşlar. Yanlış kapıdan yanlış yere girilir. Bundan sonra öncelikli görevim milletvekilliği olmak üzere siyasi zeminde hukuk güvenliği için çaba harcayacağımı söylemek isterim” şeklinde konuştu.

Balbay, “Meslektaşlarım” diyerek başladığı basın toplantısını Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği için soru almanın doğru olmayacağını söyleyerek tamamladı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler