YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Balbay'a 100 milyar ödememiz lazım ama ödeyemiyor
"Balbay'a 100 milyar ödememiz lazım ama ödeyemiyor
"Balbay'a 100 milyar ödememiz lazım ama ödeyemiyor
26 Eylül 2008 / 16:21 Güncelleme: 27 Eylül 2008 / 00:00


Ankara'nın en gözde belediyelerinden Çankaya Belediyesi rüşvet sakandalı ile sarsılıyor. Çanakaya Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın otaya çıkan ses kaydında, belediyede dönen rüşvet çarkı tüm boyutları ile anlatılıyor.Kanal 7 ve Ülke TV'de detayları ile verilen ses kaydında CHP'li Meclis Üyeleri ve Çankaya Belediyesi çalışanlarından dert yanan CHP'li Başkan Eryılmaz, kimlerden nasıl rüşvet alındığını ve bu paraların kimlere verildiğini tüm ayrıntıları ile anlatıyor..  Başkan Eryılmaz yanındaki şahsa Cumhuriyet Gazetesi'ne nasıl destek olduklarını tüm aytrıntılarıyla anlatırken, Cumhuriyet'in Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a verilecek olan 150 BİN YTL'den bahsediyor.CHP Başkan Eryılmaz yaptıkları işlerin etrafta, "şu ihaleyi buna verdi, bu ihaleyi şuna verdi" diye dillendirildiğini de söylüyor. Parasal konularda esas işin İmarda yapıldığını söyleyen Muzaffer Eryılmaz şöyle devam ediyor: "Adam diyor ki, 'Benim yerim şurada, şunu birleştiriver falan...' Kimine diyoruz ki, 'Git bir minibüs al. Belediyeye. Araba al. Bağışla.' Kimisine diyoruz, 'kulübe bağışla' diyoruz."150 MİLYAR RÜŞVET GELECEK!
CHP'li meclis üyelerine rüşvet vermekten iş yapamadığını söyleyen Başkan Eryılmaz, Ankara'nın ün yapmış en lüks restoranlarından birinden gelecek 150 bin YTL'lik rüşvetin belediye meclis üyelerine dağıtılacağını itiraf ediyor... Ortaya çıkan skandalla ilgili olarak, bilgisine başvurulan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, haberleri izlemediğini söyledi ve daha sonra açıklama yapacağını bildirdi."BEN BUGÜN NE GÖTÜRÜRÜM!"
Eryılmaz, yapılacak bütçe toplantısında 'yamyam' diye hitap ettiği belediye Meclis üyelerine tanesi 1500 Dolardan alınan laptopların dağıtılacağından da bahsediyor ve şöyle devam ediyor: ... Mesela İmar Komisyonundakiler. Adamlar her gelen dosyanın üstüne atlıyor. Değişik bir yer. Ben böyle devlet dairesi görmedim. Her  belediye meclis üyesi sabah geliyor, 'Ben bugün ne götürürüm' diyor. Her birinin koltuğunda bir dosya. Bir müdüriyete gidiyorlar. Oradan belki benimle telefonda konuşuyor. Ya da benim yanıma geliyor. Giriyor çıkıyor. Çünkü belediye meclis üyeleri girsin çıksın diyoruz. Giriyor yanıma, dışarı çıkıyor, "Tamam işini hallettim' diyor; Şu kadar verdim."AKP'LİLER OY KULLANIP TEHDİT EDİYORLAR
CHP'li Meclis üyelerinin AK Parti'li meclis üyeleri ile birlikte oy kullanarak, komisyondan geçirmeme tehdidinde bulunduğunu ileri süren Eryılmaz meclis üyeleri ile yaşadığı sorunları ve bu sorunları aşmak için neler yaptığını şöyle anlatıyor: "10 gündür benim Allah'ım şaştı. Ben şimdi hiç bir işe bakmıyorum. Bütçeyi geçireceğim diye. 24'ü ile 25'i arası ben bunlara para dağıtacağım. Değişik bir belediye burası. 'Bütçeyi geçirmem' diyor adam. Şimdi ben 28 tanesini De.....'da yemeğe götüreceğim. Laptop dedik. Rica ettik. Müteahhitten, şundan bundan. 50 tane aldık. 75 bin dolar orada borç duruyor. yani bu heriflere diyeceğiz ki, "Al işte hediye. Yemek falan...""BALBAY'A 100 MİLYAR ÖDEYECEĞİZ"
Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın ses kaydında geçen çarpıcı diyaloglardan birisi de, belediye olarak Cumhuriyet'e yapılan maddi ve dağıtım yardımlar, ödenecek para ve Cumhuriyet'in bunun karşılığında kendi haberlerine yer verme meselesi. Daha önce de Cumhuriyet Gazetesi'ni toplu satın aldırıp Çankaya’da belediyenin araçları dağıtıldığı ile gündeme gelen Başkan Eryılmaz, belediyenin Cumhuriyet Gazetesi olan ilişkisini şöyle anlatıyor: Bak şimdi Balbay'a nerdeyse şimdi 1-1,5 aydır ödeyeceğiz 100 milyar ödememiz lazım. Yok çıkmadı. Adamlardan gazete alıyoruz, ilan veriyoruz yazı yazıyoruz, kolay değil gazete... Hiçbir yerde çıkmıyor bizim yazımız, kimse vermiyor yazımızı Cumhuriyet veriyor bi tek cumaları yazıyoruz. 'Sabah Grubu diyor' bastırıyor. Melih'in elinde Sabah Grubu. 'Hürriyet diyor' yazmıyorlar. Emin Çölaşan'la, Bekir'le, Fikret'le hepsiyle konuşuyoruz yırtınıyoruz, her dediklerini yapıyoruz iki satırımız çıkmıyor hiçbir yerde."

BAŞKAN ERYILMAZ: İZLEMEDİM İNCELEYEYİM KONUŞURUM
CHP'li Başkan Muzaffer Eryılmaz'ın ortaya çıkan ses kaydı ile ilgili olarak "Televizyondaki haberi izlemedim. Sadece birkaç arkadaştan duydum. Önce söz konusu haberleri izleyeyim, inceleyeyim, sonra açıklama yapabilirim" dediği öğrenildi...


haber7


İŞTE CHP'Lİ BAŞKANIN RÜŞVET BELGESİAK PARTİ SUÇ DUYURUSUNDU BULUNDU
AK Parti Çankaya İlçe Başkanı Alaaddin Varol, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'a ait olduğu öne sürülen ve basın-yayın organlarında yayımlanan ses kaydı üzerine, Eryılmaz ile Çankaya Belediye Meclisinin CHP'li üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.Varol, Ankara Adalet Sarayına gelerek, suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.Varol, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Eryılmaz'a ait olduğu öne sürülen ses kaydında, Eryılmaz'ın, yaptıklarını açık açık anlattığını'' ifade etti.Söz konusu ''itirafların'' suç teşkil ettiğini savunan Varol, ''Sayın Eryılmaz'a samimi açıklamaları dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Kendisi 4 aydır iş yapamadığını söylüyor. O halde istifa etmeli. Çankayalı olarak, iş yapmayan belediye başkanı istemiyoruz'' diye konuştu.Suç duyurusu dilekçesinde, ses kaydında yer alan sözlere yer verilerek, Eryılmaz,  Çankaya Belediye Meclisinin CHP'li üyeleri ve kayıtta ismi geçen diğer ilgililer hakkında rüşvet, zimmet, ihaleye fesat karıştırmak, görevi ihmal, görevi kötüye kullanmak gibi suçlardan dava açılması talep edildi.Dilekçede, suç duyurusunda bulunulan kişilerin işten el çektirilmeleri ve mal varlıklarına tedbir konulması da istendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler