YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balbay ve Haberal'dan ortak tepki
''Ergenekon'' davasında tutuklu yargılanan CHP'li milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay, mahkemenin eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ve AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar'ı tanık olarak dinlemekten vazgeçmesini eleştirdi.
Balbay ve Haberal'dan ortak tepki
14 Ocak 2013 / 16:58 Güncelleme: 14 Ocak 2013 / 17:04

 

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Haberal ve Balbay'ın, avukat Dilek Helvacı aracılığıyla yaptıkları açıklamada, TBMM çatısı altında ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'', mahkemelerde ise ''Adalet mülkün temelidir'' ifadesinin bulunduğu anımsatılarak,  TBMM'nin egemenliği, mahkemelerin de adaleti temsil etmekle yükümlü olduğu belirtildi. 
 
''Ancak, Meclis'in çıkarmış olduğu yasaları uygulayarak, adalet dağıtması gereken Silivri'de görev yapan tasfiye halindeki özel yetkili mahkeme, maalesef adaletsizlik dağıtmaya devam etmektedir'' ifadelerinin yer aldığı açıklamada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 11 Ocak 2013'te aldığı ara karar eleştirildi.
 
Mahkemenin dinlenilmesine karar verdiği, aralarında eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ile Milletvekili Şamil Tayyar'ın da bulunduğu tanıkları dinlemekten vazgeçtiği kaydedilen açıklamada,mahkemenin dinlenilmesi istenen 835 savunma tanığından sadece 57'sini dinlediği ileri sürüldü. 
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
 
''Oysaki savunma tarafının dinletilmesini talep ettiği tanıkların büyük bir bölümü zaten iddianamede ya da eklerinde kendilerine atıfta bulunulması nedeniyle mahkemece resen dinlenilmesi zorunlu olan görgü şahitleridir. Buna karşılık, mahkeme, savcılığın önerdiği tanıkların hemen hemen tümünü dinleyerek, adeta bir 'iddia mahkemesi'ne dönüşmüştür. Mahkeme, Atasagun'u kamuoyuna yaptığı açıklamalarda iddia olunan Ergenekon şemasını ciddiye almayıp, saçma bulduğunu ifade ettiği için mi dinlemekten vazgeçmiştir  Keza, 'Ergenekon' ile ilgili çok sayıda kitap yazan Şamil Tayyar, acaba 'gerçekten yargılanması gerekenler mahkemede değil' diye kamuoyuna açıklama yaptığı için mi mahkemece bir anda tanıklığının esasa etkili olmayacağına karar verilmiştir '' 
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler