YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balbay ve ekibinin umudu sokak çatışmasında!
'Sıcak Sonbahar' tehdidinin arkasında 'üniversite olayları, statlar ve mezhep çatışması' var.
Balbay ve ekibinin umudu sokak çatışmasında!
07 Ağustos 2013 / 19:50 Güncelleme: 07 Ağustos 2013 / 21:29

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte sokaklar hareketlendirilecek. Gezi eylemlerinde yarım kalan senaryo yeniden sahneye konacak. DHKP-C de taşeron rolünü sürdürerek yeni eylemlerde bulunabilecek...

Ergenekon'dan hüküm giyen Mustafa Balbay'ın önceki günkü karar duruşmasında söylediği “Herkes hazırlansın sıcak bir sonbahar geliyor” sözleri tartışılırken aynı davada müebbet hapis cezası alan Doğu Perinçek de dün bir gazetede yayımlanan yazısında “göreve hazırlanın” talimatını verdi. Bu sözlerin ne anlama geldiği tartışma konusu.

Güvenlik birimlerince elde edilen istihbarata göre önümüzdeki sonbaharda yeni eylemler sahnelenecek. Üniversitelerin açılması ve spor müsabakalarının başlaması ile birlikte sokaklar hareketlendirilecek.

Gezi eylemlerinde yarım kalan senaryo sonbaharda yeniden sahneye konacak. Ergenekon'un karar duruşmasını sabote etmek için Türkiye'ye yönelik eylem planı içerisinde yakalanan DHKP-C'nin de bu süreçte taşeron rolünü sürdüren yeni eylemlerde bulunabileceği belirtiliyor.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık da en son yaptığı açıklamada çözüm sürecinin ikinci aşamasına geçilmesi için 1 Eylül'e kadar süre verip, “tasfiyeye karşı kendimizi savunuruz” tehdidinde bulundu.

Tehditler havada uçuştu

Ergenekon davasında 34 yıl ceza alan Mustafa Balbay'dan tehdit kokan açıklamaları geldi. Sık sık iki elini yumruk yaparak ayağa kalkan Balbay, “Bu davayı halktan kopardılar, biz halkın adaletine sığınıyoruz. Herkes hazırlansın sıcak bir sonbahar geliyor” diye bağırdı.

Bununla da yetinmeyen, “Mahkemenin hükmünü merak etmiyorum” diyen Balbay, “Asıl olan iktidar, bunun ötesi bizim için çok dar” ifadelerini kullandı. Ağırlaştırılmış müebbet cezasına çaptırılan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise dün Aydınlık Gazetesinde yayınlanan karara ilişkin yazısında “görev” talimatları verdi.

Perinçek'in şu ifadeleri dikkat çekiciydi: “Bu savaştan Türk milleti zincirlerini parçalayarak, Cumhuriyetini yenileyerek özgür ve çağdaş toplum olarak çıkacaktır. Görevlere hazır olun. Herkes iş başına!” Ergenekon davasında verilen cezaların vicdanen açıklaması olmadığını belirten ve bütün mahkumların serbest bırakılması gerektiğini iddia eden İhsan Eliaçık da, hükümete “Keser döner sap döner gün gelir hesap döner” hatırlatması yaptı.

Ulusal TV'de konuşan Nihat Genç ise, “Bu savaşı sonsuza kadar göğüs göğse götüreceğiz” dedi ve hükümete iki ay ömür biçti. Eylül ile birlikte çözüm süreci tartışmaları ve mezhep söylemleri kullanılarak üniversitelerin karıştırılacağı bilgileri alınıyor.

Önümüzdeki sonbaharın hareketli geçeceği yönündeki açıklamalardan biri de geçtiğimiz günlerde Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'tan gelmişti. Arınç, “Önümüzdeki dönemden itibaren bu protestoların farklı amaçlarla ve farklı şekillerde gündeme gelebileceği yönünde istihbaratımız var” demişti.

 

Türkiye Gazetesi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler