YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balanlı'nın tutuklanmasına ne dedi?
Org. Balanlı'nın tutuklanması ile ilgili sorulara Başbakan Erdoğan bakın ne cevap verdi?
Balanlı'nın tutuklanmasına ne dedi?
02 Haziran 2011 / 07:50 Güncelleme: 02 Haziran 2011 / 08:21

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Balyoz Planı'' soruşturması kapsamında sevk edildiği mahkemece tutuklanan Orgeneral Bilgin Balanlı konusunda, ''Hukukun üstünlüğüne inanıyorsak, hukukun üstünlüğüne inanan herkes, buradaki süreci saygı içerisinde sürdürmesi gerekir ve kararın sonuçlarına da hep beraber hepimiz katlanmak durumundayız. Bu konu üzerindeki spekülasyonları da pek doğru bulmuyorum'' dedi.

Erdoğan, TRT Haber'de canlı yayımlanan ''Seçim Özel'' programında soruları yanıtladı.

Tarım ve hayvancılığın bittiği şeklindeki değerlendirmeler hatırlatılarak bu konuda ne söyleyeceğinin sorulması üzerine Erdoğan, ''Hiçbirine katılmam mümkün değil'' karşılığını verdi.

Erdoğan, 2002 ve 2010'un tarımsal desteğine bakıldığında aradaki farkın en az bire beş olduğunu belirterek, hayvancılıkta da desteklerin hemen hemen her ilde devam ettiğini söyledi.

Hayvancılığın geliştiğini vurgulayan Erdoğan, Turgut Özal döneminde karkas et ithalatı yapıldığını hatırlattı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz bu ithali niye yaptık. Bu ithali yapmamızın tek sebebi, Türkiye'de üretici sömürüldü, firmalar maalesef tüketiciyi burada aynı şekilde sömürdüler. Hem üreticiyi, hem tüketiciyi. Kıymanın fiyatı 27-28 liralara tırmandı. Piyasayı balanse etmemiz lazımdı. Ne zamanki biz ithal, canlı hayvan almaya başladık hemen fiyatlar düşmeye başladı. Bakın şimdi fiyatlar ciddi manada yerine oturmaya başladı. Ne yaptık bu arada, hemen ithal et fiyatlarında gümrükleri yüzde 60'a kadar çıkardık. Bu da ithalatı düşürecek ve kısa bir sürenin içerisinde de duruma göre, istediğimiz ana geldiğinde de tamamen bu işi rahatlıkla kesebilecek güce sahibiz.''

''ORGENERAL BALANLI'NIN TUTUKLANMASI

Orgeneral Bilgin Balanlı'nın tutuklanması ve bu durumda beklendiği gibi Hava Kuvvetleri Komutanı olmasının gerçekleşmeyeceği hatırlatılarak, durumu nasıl değerlendirdiğini sorulması üzerine Erdoğan, bunun yargı süreci içinde bir konu olduğunu söyledi.

Erdoğan, yargı sürecinde olan bir konuyla ilgili açıklama yapmasının da doğru olmayacağını vurgulayarak, seçim sonrasında YAŞ toplantıları başladığı zaman tabloya göre hep birlikte değerlendirmelerin yapılabileceğini anlattı. Erdoğan, ''Hukukun üstünlüğüne inanıyorsak, hukukun üstünlüğüne inanan herkes, buradaki süreci saygı içerisinde sürdürmesi gerekir ve kararın sonuçlarına da hep beraber hepimiz katlanmak durumundayız. Bu konu üzerindeki spekülasyonları da pek doğru bulmuyorum'' dedi.

Erdoğan, Türkiye'de darbe sürecinin, bitip bitmediğine yönelik soruya da ''Ben böyle bir şeyi düşünmek istemem. Bu işler bitti tabii. Artık Türkiye'de hala biz darbeyi konuşuyorsak o zaman demokrasiyi konuşmak niye. Bunlar artık tarih oldu'' yanıtını verdi.

Demokrasinin ve sistemin çok güçlendiğine inandıklarını vurgulayan Erdoğan, ''Bu güçlü sistem içerisinde, bu demokratik parlamenter hukuk devleti içerisinde, artık buradan gücünü almayan hiçbir adım inanıyorum ki kendisi için sağlıklı bir zemin bulamayacaktır'' diye konuştu.

''SON DÖNEMDE SPORLA İLGİLİ BİR KAÇ KONU BİZİ ÜZMÜŞTÜR''

Erdoğan, ''Fenerbahçe'nin şampiyonluk sürecinde sizin de bir katkınız olmuş gibi bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. Ne hissettiniz, incindiniz mi '' sorusu üzerine ise ''Bunu çok çirkin buldum. Son dönemde sporla ilgili bir kaç konu bizi üzmüştür'' dedi.

Seyrantepe Stadı'nın yapım sürecini anlatan Erdoğan, stadın açılışında yaşananların CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ''siyasi ranta'' dönüştürülmeye çalışıldığını ifade etti. Erdoğan, ''Son zamanlarda sporun içerisine ideolojiyi soktular. Aynı benzer şeyi basketbol maçında yaptılar. Ankara'ya 12 bin 500 kişilik bir Arena Spor Salonu'nu kazandırmışız. İstanbul'a 17 bin 500 kişilik Türkiye'nin en büyük Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu kazandırmışız. Bunları yapıyorsun ve oraya Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak geliyorsun, Dünya Basketbol Şampiyonasında orada kalkıp terbiye dışı yaklaşımlar oluyor. Bu siyasetin spora karışmasıdır, başka bir şey değil. Hiç bir şeyle izah edilemez'' diye konuştu.

Trabzonspor'un şampiyon olamaması sonrasında yaşananları ''muhalefetin birleşerek siyasi ranta çevirmek istediğini'' kaydeden Erdoğan, ''Ama Trabzon böyle bir oyuna gelmedi. Bunun nasıl bir tuzak olduğunu Trabzon gördü ve Hopa olayları olunca üç saat gecikmeyle Trabzon'a geldim. Trabzonlu kardeşlerim bizi üç saat o alanda beklediler. Ve şu anda Trabzon'un en büyük alanı o alan. Gerçekten rakam veremiyorum ama benim Trabzon'da yaptığım mitinglerin en büyüğüydü. Coşku, heyecan her şey vardı'' dedi.

''Şimdi ben taraf olmuş olsam o zaman Rizespor'u Süperlig'e çıkarırdık. Doğup büyüdüğüm yer Kasımpaşa, Süperlig'den düştü. Kasımpaşa'nın düşmesini engellerdim'' diyen Erdoğan, Fenerbahçe'nin, kendi Başbakanlığı döneminde iki kez son maçta şampiyonluğu kaybettiğini hatırlattı.

BEŞİKTAŞ'IN İNÖNÜ STADI PROJESİ

Başbakan Erdoğan, Beşiktaş'ın İnönü Stadı'na yönelik projesinin hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi:

''Tabiat Varlıkları Kuruluyla ilgili bir sıkıntısı sanıyorum yok. Ancak bir sıkıntı özellikle Ritz Carlton'la orada çok büyük bir cinayet işlendi. İkinci bir cinayetin işlenmesi, Dolmabahçe Sarayı'nın tehdit altına alınması... Çünkü Swissotel ile tüneller, orada Dolmabahçe mahvoldu. Burada dikkat edilirse Dolmabahçe'nin eski açık, alçaktır. Niye, araziye uyumlu olarak öyle yapılmıştır. Yeni açığa gelince araziye uyumlu olarak yüksek tutuldu. Şimdi yeni yeni şeyler düşünülüyor. O tabii arkadaşlarda bir endişe uyandırıyor. Yıldırım Bey'e de (Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören) söyledim. 'Son halini seçimlerden sonra görelim' dedim. Ona göre nihai kararı inşallah veririz, çünkü Beşiktaş da bizim güzide kulüplerimizden.

Yalnız 'fair play'e uymaları lazım. Fair play, olayı çok önemli. Tribünlerin artık sportmen, ahlaki bir yapıya kavuşması lazım. Bayanların statlara Türkiye'de alınmaya başlanması aslında buna yönelikti. Şimdi ailece, eşiyle çocuğuyla herkes oraya geliyor. Orada bu çirkinlikleri görmemesi lazım. Ayrıca buralarda bıçak, bir ara döner bıçakları oluyordu... Bu tür şeylerin statlarda ne işi var  Bu statların barış yeri olması lazım. Barışın güçlendiği yer olması lazım. Bunu bütün, başta Fenerbahçeydi, Galatasaraydı, Beşiktaştı, Trabzondu, Bursaydı kulüplerimiz önce kendileri yapması lazım.''

Bursaspor'un son aldığı cezaya çok üzüldüğünü ifade eden Erdoğan, cezayı fazla bulduğunu söyledi. Erdoğan, ''Kararı verenler verdi, olanlar oldu ama buna bile bir çokları siyasi şey giydirmenin gayreti içine girdi'' dedi.

Bursa ve Trabzon'u takdir ettiğini belirten Erdoğan, kulüpler arasında ciddi bir rekabet bulunduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan, Gaziantepspor, Kayserispor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eskişehirspor gibi kulüplerin de küçük bütçelerle önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, ''Oralara stadları inşallah kazandıracağız. İstiyoruz ki bu tür yerler ödüllendirilsin. Madem başarı var, oraları ödüllendirelim'' ifadelerini kullandı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler