YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balanlı açıkta kaldı
Balanlı açıkta kaldı
04 Ağustos 2011 09:30
Yüksek Asker Şura'nın 3.günündeki toplantıda komuta kademesi belli oldu. Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner'in Harp Akademileri Komutanlığı'na atanmasıyla tutuklu bulunan Orgeneral Bilgin Balanlı açıkta kaldı.

Genelkurmay ikinci Başkanı Aslan Güner, Bilgin Balanlı'nın yerine Harp Akademileri Komutanlığı'na atandı. Eskişehir'deki Bilvanis çiftliğini jetlerle izlettirdiğini itiraf eden Balanlı ise açıkta kaldı

Yüksek Askeri Şura'nın üçüncü gününde yapılan toplantıda komuta kademesi belli oldu. Buna göre Genelkurmay Başkanlığı görevine vekalet eden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel, asaleten göreve getirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu getirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel getirilirken, Jandarma Genel Komutanlığı'na ise 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük getirildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için bu sene bir ilk yaşandı. Korgeneral Abidin Ünal, vekaleten Hava Kuvvetleri Komutanlığına getirildi. Ünal önümüzdeki yıl Orgeneralliğe yükseltilerek, bu göreve asaleten atanacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığa getirilmesi beklenen Harp Okulları Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın tutuklu olması, orgeneralliğe terfi sırasında bir ve ikinci sırada bulunan Korgeneral Necdet Polatsü ile Ziya Güler'in yine tutuklu olması nedeniyle üçüncü sırada terfi bekleyen Korgeneral Mehmet Erten'in ismi öne çıkmıştı. Ancak Erten ismine hükümet sıcak bakmayınca korgeneral Abidin Ünal'ın vekaleten hava kuvvetleri komutanlığına getirilmesi kararlaştırdı. Ünal, önümüzdeki yıl YAŞ'ta orgeneralliğe yükseltilecek ve aseleten kuvvet komutanlığı yapacak.

Bu arada Genelkurmay ikinci başkanı Orgeneral Aslan Güner'in şu anda tutuklu olana Bilgin Balanlı'nın görevi olan Harp Akademileri Komutanlığı'na atandığı öğrenildi. Balanlı'ının ise bu kararla açığa çıktığı belirtildi. İki yıl sonda bu göreve getirilmesi beklenen Özel'in genelkurmay başkanlığı erken başlamış olacak.  (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler