YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakur Belgeseli hakkındaki gerçek ortaya çıktı!
Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’yla yönetmen Çayan Demirel’in yönettiği ‘Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR’ (Kuzey) filmi hakkındaki karar konuşulurken film hakkındaki bomba gerçek Kanal A'da yayınlanan Manşetlerin Dili'nde ortaya çıktı.
Bakur Belgeseli hakkındaki gerçek ortaya çıktı!
15 Nisan 2015 / 08:16 Güncelleme: 15 Nisan 2015 / 17:23

Kanal A ekranlarında Gazeteci Yazar Celal Kazdağlı ve Fatin Dağıstanlı'nun sunumuyla ekrana gelen Manşetlerin Dili'nde, 34. İstanbul Film Festvali'nde gösterime girecekken gösterimi iptal edilen Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR adlı belgesel hakkındaki şoke eden gerçek ortaya çıkarıldı.

Neler olmuştu?

Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun yönettiği 'Bakur' belgeselinin Kültür Bakanlığı'nın kararı sonucu 34. İstanbul Film Festivali'ndeki gösteriminin iptal edilmiş, tepki gösteren sinemacılar ortak bir bildiri yayımlayarak 22 filmin festivalden çekildiğini duyurmuştu. Sanat dünyasından pek çok ünlü isim de yaşanan olaya tepklilerini sert bir şekilde dile getirmişti.

Bakur filmi neden tescil edilmedi? Başrol oyuncusu kim?

Yaşanan gelişmeler sonrası muhalif medyalarda yer alan haberlerle sanat çalışmalarına sansür yapılıyor algısı oluşturuldu ancak belgeselle ilgili şoke eden gerçek Manşetlerin Dili'nde Celal Kazdağlı tarafından açıklandı.

Kazdağlı filmle ilgili şoke eden gerçeği şu sözlerle açıkladı:

"AK Parti'yi aşağıya çekmek amacıyla bir bütün olarak bir algı yönetiminin peşindeler. Bir filme bile izin vermiyorlar, sansür yapıyorlar algısı oluşturmak isteniyor. Halbuki bu filmlerde, belgesellerde bir kriter var. Tescil edilmesi lazım. Ancak  Bakur filmi tescil edilmemiş. Peki neden tescil edilmedi? Sorulması gereken kritik soru bu. Cevabı ise net. Çünkü bu filmde oynayan başrol oyuncusu kim? Hangi sebepten aranıyor? Bu bilinirse gerçek ortaya çıkar.

Filmin başrol oyuncusu kod adı Azad Cüngüş olan Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı'nı öldüren PKK'lı terörist. Yani aranan bir isim. Bu yüzden kayıt yaptıramıyorlar. Tescil ettiremiyorlar. Yani konu bir PKK kampında günlük hayatın anlatılması değil.

Siz bunu saklarsanız bir savcıyı şehit eden katili saklamak isterseniz, aranan bir kişiyi başka bir kimlikle kamuoyu önüne çıkartıyorsanız, burada bir sorun var demektir. Tescil ettirememelerinin sebebi budur.

Bu haber bir çok medyada yer alıyor. Ancak hiçbir yayın organında bu gerçekten bahsedilmiyor. Eğer bu film yayınlansaydı, gösterimine izin verilseydi bu kez de Kültür Bakanlığı'na bir savcıyı şehit eden katilin oynadığı filmin gösterimine izin verildiği için tepki gösterilecekti. Katilden sanatçı çıkarttılar diyeceklerdi."

Kültür Bakanı'ndan 'Bakur' açıklaması

Bakan Çelik'in açıklaması şöyle;  "Kültür Bakanlığını sansür yapmakla suçlayanlar, öncelikle kendi yasal mükellefiyetlerini neden yerine getirmediklerini sorgulamalıdırlar. Gerçek sansür hakikati gizlemek ve halka yalan söylemektir. Özgürlükçü gözükmek gerçekten özgürlükçü olmak anlamına gelmiyor. Hele de terör propagandasını kimsenin özgürlükçülük olarak sunmaması gerekir. Evrensel düşünce özgürlüğü kriterleri ve demokratik değerler bakımından terör propagandası meşru değildir."

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 // mehmet
Yasa saçma belgesel film sonuçta. Hitler belgeselinde de binlerce yahudiyi öldüren hitler için tescil belgesi diye saçma birşey mi istenir.boşa didinmeyin .istemedikten sonra her türlü bahaneyle herşey sansurlenir....
08 Mayıs 2015 01:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler