23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya17 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakü'nün yardım eli içimizi ısıttı
Bakü'nün yardım eli kış gününde içimizi ısıttı...
Bakü'nün yardım eli içimizi ısıttı
26 Ekim 2011 / 07:21 Güncelleme: 26 Ekim 2011 / 07:31
Başbakan Erdoğan, Van'ı vuran deprem felaketinin ardından bölgeye yardım gönderen ilk ülke olan Azerbaycan'a teşekkür etti.
 
Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısı için İzmir'e 4 bakanla çıkarma yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le bir araya gelen Erdoğan, "Bakü'nün yardım eli bu soğuk kış gününde içimizi bir ayrı ısıttı." dedi. Liderlerin başkanlık ettiği İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısında ise iki ülke arasında enerji ve gaz iletiminden meteorolojiye, iletişimden eğitime bir çok konuda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Aliyev'in şahsında Azeri halkına teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "Allah, Azerbaycan'ı da Türkiye'yi de böyle afetlerden korusun, kardeşliğimizi, dayanışmamızı daim etsin." diye dua etti. Aliyev de Azerbaycan'ın en çetin günlerinde ilk destek veren ülkenin hep Türkiye olduğunu belirterek, "Azerbaycan öz desteğini Türkiye'ye vermeye hazırdır ve lazım olan her zaman da verir. Bu bizim kardeşlik borcumuzdur. Türkiye bizim öz vatanımızdır. Biz birbirimizden ayrılamayız." mesajı verdi.

Ankara ile Bakü arasında geçtiğimiz sene oluşturulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısı dün İzmir'de yapıldı. Toplantıda iki ülke arasında enerji ve gaz iletiminden meteorolojiye, iletişimden polis eğitimine kadar değişik konularda işbirliği ve mutabakat anlaşmaları imzalandı. Bunlardan en önemlisi ise 2016-2017'de devreye girecek "Şahdeniz 2'' projesi kapsamında Azerbaycan'dan gaz alımını ve iletimini öngören hükümetlerarası anlaşma oldu. Şahdeniz-2 Anlaşması ile ilgili detaylar, iki ülkenin enerji bakanları ve petrol şirketlerinin yapacağı görüşmelerden sonra ortaya çıkacak. İzmir'de atılan imzalar, Ankara'nın Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmek için protokol imzaladığı dönemde geçici sıkıntılar yaşayan Türkiye ile Azerbaycan'ın o süreci geride bıraktığını ortaya koydu.

İzmir'de iki liderin kardeşlik vurgusu dikkat çekti. Erdoğan, Ermeni işgali altındaki Karabağ sorunu konusunda Bakü'ye tam destek verdi. İki ülkenin bölgede barış ve istikrar istediğini ifade ederek, "Biz, 'iki devlet, tek millet' olduğumuz kadar, aynı zamanda 'tek yüreğiz'. İşte onun için, Karabağ'da işgal sona erinceye kadar Azerbaycan'la omuz omuza mücadele vermeye devam edeceğiz." dedi. Kıbrıs ve Karabağ sorunlarında, Kafkasya'nın huzura kavuşmasında, terör meselesinde Bakü ve Ankara'nın ortak hedefleri paylaştığını kaydetti. "Aliyev kardeşimle, bizim aramızdaki dayanışmayı, bu kardeşliği tüm dünyaya bir emsal olarak muhafaza edeceğiz. El ele, omuz omuza, en önemlisi de kalp kalbe, bu bölgede istikrar ve refahı tesis edeceğiz." ifadelerini kullandı. Terörle mücadele konusuna değinirken ise, "Teröre müsamaha gösteren her ülke, göz yumduğu terörün bir gün gelip kendisini de hedef alacağını artık görmeli, anlamalıdır." uyarısında bulundu. Erdoğan, "Bildiğiniz gibi Azerbaycan'ın BM Güvenlik Konseyi'nin geçici üyeliğine seçilmiş olması, bizim bir iftihar vesilemiz olmuştur."diyerek Azerbaycan'ın üyeliğe seçilmesinden duyduğu memnuniyeti vurguladı.

ALİYEV: TÜRKİYE BİZİM ÖZ VATANIMIZ

İki lider, İşbirliği Konsey Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Deprem dolayısıyla Türk halkına başsağlığı dileyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de, "Her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan, Türkiye'nin yanındadır. Biz iyi günde de, kötü günde de birlikteyiz. Bizi ilk tanıyan ülke Türkiye'ydi. Bizim dünya tarafından tanınmamızın esas rolünü kardeş ülkemiz oynamıştır. Azerbaycan halkı hiç bunu unutmayacak. Türkiye bizim öz vatanımızdır. Deprem Türk halkını ne kadar sarsmışsa Azerbaycan halkını da o kadar sarstı." dedi. Azerbaycan'ın bağımsızlığının 20. yılında yine yanlarında Türkiye'yi gördüklerine, dünyada böyle iki ülke kadar birbirine bağlı başka ülkelerin olmadığına dikkat çeken Aliyev, bu ilişkilerin diğer Türk devletlerinin birleşmesini de sağlayacağını ifade etti. Türkiye'nin dünya arenasında yükselen bir güç olmasının kendilerini sevindirdiğini kaydederek, "Bu bizim de gücümüzü artırıyor. Türkiye'yi yürekten seven biri olarak buna çok seviniyorum. Aziz dostum Tayyip Erdoğan'ın faaliyeti içinde, 10 yılda Türkiye güçlü mesafe almıştır. Türkiye dünyada güç merkezi haline gelmiştir." diye konuştu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler