YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakkalı DHKP/C'li, berberi PKK'lı!
Bakkalı DHKP/C'li, berberi PKK'lı!
Bakkalı DHKP/C'li, berberi PKK'lı!
06 Ağustos 2008 / 12:11 Güncelleme: 06 Ağustos 2008 / 00:00

Ergenekon tutuklusu Fikret Emek’in evinde İstanbul’u sokak sokak, semt semt kapsayan gizli ibareli fişleme tutanakları ele geçirildi. ‘Mahallenin bakkalı DHKP-C’li, berberi PKK’lı, öğrenci derneği Nakşibendi’ diye tek tek sayıp döken listelerin Ergenekon’un eline nasıl geçtiğiyse bir sır


Devletin istihbarat kurumlarınca 1999-2000 yıllarında hazırlandığı anlaşılan yüzlerce kişiye ait fişleme kayıtları, Ergenekon’un askeri sorumlularından biri olduğu iddia edilen emekli binbaşı Fikret Emek’in evinde ele geçen belgeler arasından çıktı.


‘Gizli’ damgalı olan ve okuyanları dehşete sürüklemeye aday fişleme çalışması, semt semt, sokak sokak çizelgelere işlenmiş. Fişleme çizelgesinde, İstanbul’un alfabetik sıraya göre dizilmiş olan her semtinde yaşayan mekân sahiplerinin isimlerinin karşılığında, “PKK, DHKP-C, TİKKO, MLKP, aşırı sol, irtica, Nurculuk, Süleymancı, Nakşibendi” gibi değerlendirmeler var.


Ergenekon tutuklusu Fikret Emek’te bulunan ikisi yedişer, üçüncüsü ise 10 sayfalık üç fişleme çizelgesine, bakkallardan, berberlere, karate salonu sahiplerinden, oto galericilerine, bar, kahve gibi halka açık mekân işletenlerden büyük mağaza zincirlerinin ortaklarına kadar yüzlerce kişi dahil edilmiş. Listelerde öğrenci dernekleri, kültür dernekleri ve bazı sivil toplum örgütleri ile CHP’li bir belediye başkanının adı da var.


“Kimse fişlenmiyor” şeklindeki resmi açıklamalarla çelişen bu çizelgelerin devletin hangi istihbarat birimlerince hazırlandığı ve bu listelerin ne amaçla Ergenekon’a verildiğine dair savcılık soruşturmasında herhangi bir açıklık yok.


 


Anne evinden çıkanlar


Fikret Emek’in Eskişehir’deki annesinin evinde 26 Haziran 2006 tarihinde yapılan aramada, bir adet Kalaşnikof marka otomatik silah, bir adet Kanas marka silah ve dürbünü, bir adet 7.65 mm çapında Lama marka tabanca ve susturucusu, bir adet el yapımı kesik eski tüfek, çeşitli çap ve markalarda fişekler, 12 adet savunma ve taarruz tipi el bombası, tahrip gücü çok yüksek C - 3 plastik patlayıcı, TNT ve tahrip kalıpları bulundu. Emek’in Eskişehir’deki annesinin evinde Ankara’daki evinde yapılan aramada askeri mühimmatın yanı sıra çok miktarda dokümana da el konuldu.


Emek’in evinde bulunan dokümanlardan üçü Ergenekon iddianamesinin ek belgeleri arasında 19 numaralı klasörün içinde bulunuyor. Bu belgeler, devletin halkı fişlediğini açıkça gösteriyor.


Bu belgelerden biri ‘İstanbul ilindeki ilçelere göre BTÖ (Bölücü Terör Örgütü) ve aşırı sol örgütlerle ilişkili kuruluşlar’ başlığını taşıyor.


Fişlenenlerin sayısı 914


10 sayfalık bu belgede, İstanbul’un semtlerinde alfabetik sıralamayla yapılan fişleme çalışmalarının dökümü var. Örneğin Avcılar’daki iki yasal dernekten birinin karşısında DHKP/C, TİKKO diğerinin karşısında MLKP, DHKP/C yazılı. Zeytinburnu semtiyle sonlanan ilk listede tam 366 kişi ve kuruluşa dair fişleme kayıtları var. İkinci ve üçüncü listelerde semtler alfabetik sıraya göre dizili değil. Bu iki fişleme listesi, aşırı sol örgütler ve PKK’nın yanı sıra semtlerde tarikat örgütlenmeleri içinde olduğu iddia edilen kişileri de kapsıyor.
“İstanbul ilinde ilçelere göre örgüt, tarikat, cemaatlerle ilişkili kişi ve kuruluşlar” başlığını taşıyan EK-C listesinde 265 kişi ve kuruluş hakkında fişleme kayıtları var. Aynı başlığı taşıyan, ‘gizli’ ibareli EK-Ç listesi incelendiğinde ise, 283 kişi ve kuruluşun daha fişlendiği anlaşılıyor. Üç listeden ortaya çıkan gerçek ise, toplam 914 kişi ve kuruluşun çeşitli yasadışı örgüt isimleri sayılarak fişlendiği ve bu fişleme bilgilerinin Ergenekon’un evlerini cephaneliğe çevirmiş mensuplarına teslim edilmiş olduğu.


İstanbul’un tüm semtleri


Listelerde İstanbul’un tüm semtlerindeki, yemek fabrikası, mobilya mağazası, tekstil atölyesi, kimya fabrikası, oto galerileri, pastane, market, lokanta, fırın, kahvehane, bar, temizlik fabrikası, konfeksiyon mağazası, yapı malzemeleri gibi işletmelerin sahiplerinin yanı sıra, berberler, bakkallar, avukatlar, doktorlar, politikacılar, sendikacılar ve CHP’li bir belediye başkanı da var. Fişleme belgelerine göre, Tuncelili olan ve çeşitli vakıfların üyesi olan bu belediye başkanı için ‘PKK’lı denilmiş. Listeye alınan ve PKK’lı diye fişlenenler arasında bir de ‘öğretmen eşi’ var.


İstihbarat görevlileri, halktan insanları fişlemekle yetinmemişler, semtlerde faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütlerini ve kurumları da tek tek DHKP/C, Dev-Yol, PKK, MLKP, TİKKO, Ekim, Aşırı Solcu, Nurcu, Süleymancı, Kadiri grubu, Celvetiye, Milli Görüş, İrtica, Menzil, Nakşibendi, Vahdet grubu, Med-Zehra, Tekfir adları altında tek tek sınıflandırmışlar.


Bu çerçevede fişlenen kurumlar arasında, spor kulüpleri, çok tanınan kültür merkezleri, şoför dernekleri, tutuklu yakınlarının kurduğu dernekler, çeşitli üniversitelerin öğrenci dernekleri, öğrenci yurtları, apartman ve site yönetimleri, yöresel dernekler, fırıncı dernekleri, vakıflar, radyolar, dergiler var.


Kurumlarla ilgili yapılan fişlemede, Çağdaş Hukukçular Derneği için DHKP/C, bazı şoför dernekleri için PKK, Müjdat Gezen Kültür Merkezi, 68’liler Vakfı, Yılmaz Güney Vakfı, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı için ‘aşırı sol’, İnsan Hakları Derneği için PKK, DHKP/C gibi nitelendirmeler var.


Fişleme çalışması yapıp hazırladıkları listeleri Ergenekon’a teslim eden istihbarat görevlileri, Odak dergisinin DHKP/C mi, yoksa Dev-Yol’cu mu olduğuna bir türlü karar veremedikleri için, iki farklı listeye iki ayrı örgüt ismi yazmışlar. Fişlemeyi yapanlara göre ‘Barikat’ dergisi de DHKP/C’nin. Oysa Barikat’ın söz konusu örgütle hiçbir yakınlığı bulunmuyor.Radikal 


 


 


 


 


 


 


 


 


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler