YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakın Zaman yazarı kimleri 'paralel yapı' ilan etti!
Zaman Gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan bugünkü yazısında Paralel yapının 1978 yılında kurulduğunu iddia etti...Direkt onları işaret etti...
Bakın Zaman yazarı kimleri 'paralel yapı' ilan etti!
03 Mayıs 2014 / 08:51 Güncelleme: 03 Mayıs 2014 / 08:55

İşte Ahmet Turan Alkan'ın "Paralel öyle olmaz; böyle olur!" başlıklı o yazısı:

Paralel yapı 1978’de kuruldu, günümüzde faaliyeti hâlâ devam ediyor. Yapı’nın hâlen 6-10 bin arasında aktif silahlı faal militanı olduğu tahmin ediliyor. Paralel yapı’nın amacı Türkiye, Irak, İran ve Suriye topraklarının bir kısmında Kürdistan adıyla sosyalist bir devleti kurmaktır.

Milli Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre ilk ciddi silahlı eyleme kalkıştığı 1984’ten bu yana örgüt, 4828 sivil ve 7946 güvenlik görevlisine (ki bunlardan 5821’i ordu mensubu, 775’i emniyet görevlisi, 1350’si korucuydu) ilaveten 28 bin civarında militan veya yandaşının hayatını kaybetmesinden sorumlu.

Paralel yapı, 1984’ten bu yana Türkiye’de devlete, hükümete ve güvenlik güçlerine karşı, çok miktarda adam kaçırma, sabotaj, canlı bomba eylemi olmak üzere trenlere bombalı saldırılarda bulundu, defalarca karakollara kanlı baskınlar yaptı, ordunun kışlalarını vurdu, yol kesti, suikastlar düzenledi, adam kaçırdı, ticari kuruluş ve ekipmanları tahrip etti, boru hatlarını havaya uçurdu, vergi adıyla haraç topladı, insan ve uyuşturucu madde kaçakçılığı organize etti.

Paralel örgüt, Türkiye’nin son 35 yılına damga vurdu; demokratik rejimi istikrarsızlaştırdı; kontrgerilla türü faili meçhul cinayet işlenmesine, sistematik işkence yapılmasına ve masum bölge ahalisine zulmedilmesine yol açarak kamu gücünü ve rejimi dejenere etti. Yapı’nın devlete doğrudan ve dolaylı olarak ödettiği bedel birkaç yüz milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Örgütün yıllık cirosu tahminlere göre 700 milyon Euro civarında. Bu meblağ, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı yanında yurtdışından toplanan aidat ve haraçlara ilaveten Türkiye içinden tarhedilen “vergi” ve salmalardan oluşuyor.

Paralel yapının dış bağlantıları çok dikkat çekici. AB ülkelerinde büyük sempati ile karşılanan paralel yapı temsilcileri TV kanalları kurarak Türkiye’ye yayın yaptılar, politik lobi faaliyetlerinde bulunup Avrupa kamuoyunu Türkiye aleyhine sistemli olarak kışkırttılar. Paralelcilerin hangi devletlerin istihbarat örgütleriyle iş tuttuğu ise yapı mensupları tarafından bile bilinemiyor. Yapının lideri, yargılanması esnasında 140 civarında ülkeden destek gördüğünü açıklamıştı.

00:10
 // Şerif Yüksel
Kurulu düzene açık açık karşı duranları, bu millet paralel değil karşı biliyordu, milletin paralelden anladığı dost görünüp kendinden olmayanların kuyusunu kazan, sırtından vuranlardır! Bu millette paralelin ne olduğunu iyi anladı ve 30 martta onlarında yardımcılarınında hakkını verdi, inşallah verecektirde!...
04 Mayıs 2014 00:10
22:55
 // 1453
Paralel kenar çarpmış bunu
içini dışını karıştırır olmuş...
03 Mayıs 2014 22:55
...
 // Yahya RAMi
Kendileri paralellikten yamukluga doğru evrilmeye başlayınca yerlerini dolduracak halef aramaya başladılar zahir! ......
03 Mayıs 2014 Cumartesi 10:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler