YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan Van'a müjde...
Gençlik ve Spor Bakanlığı, depremden büyük zarar gören Van ve Erciş'te 5 bin 950 öğrenci kapasiteli yurt yaptıracak...
Bakanlıktan Van'a müjde...
17 Ocak 2012 / 15:11 Güncelleme: 17 Ocak 2012 / 15:12

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Van 100. Yıl Üniversitesi kampüsü içinde 10 ayda 5 bin kapasiteli yurt yapılacağı belirtildi.

Depremin ardından bakanlığa bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün Van'a bin 500 öğrenci kapasiteli, Erciş'e de 600 öğrenci kapasiteli iki yurt yapmaya karar verdiği anımsatılan açıklamada, Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden sonra Van'a yapılacak yurdun kapasitesinin 5 bine çıkarıldığı ifade edildi.

Erciş'te yapımı planlanan 300 kişi kapasiteli yurt projesinin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın Van'a yaptığı ziyaretin ardından 600 kişiye çıkarıldığı bildirilerek, şunlar kaydedildi:

''Ancak Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir tabur binasının boşaltılmasından sonra bu araziye talip olan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile yapılan görüşmelerden sonra burada inşa edeceği yurt kapasitesini de 950 kişiye çıkardı.''

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Kılıç, örnek bir işbirliği projesine imza atıldığına vurgu yaparak, ''TSK'ya ait bir tabur binası elden geçirildikten sonra Erciş'e 350 kişilik ilave bir yurt kapasitesi daha kazandırmış olacağız'' ifadesini kullandı.

Karyola sistemi ile yapılacak yurtların Eylül 2012 tarihine kadar yetiştirileceğini belirten Kılıç, odaların 1-3 kişilik olacağını belirtti. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurt projelerine ilaveten Van'a 5 bin kişilik spor salonu, 3 adet tenis kortu ve bir adet gençlik merkezi, Erciş'e bir spor salonu ile bir gençlik merkezi de yaptıracak.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler