YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan Öcalan açıklaması
Adalet Bakanlığı teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları ile yaptığı görüşmelerin dinlenmesi için cihaz aldı...
Bakanlıktan Öcalan açıklaması
03 Temmuz 2010 / 15:59 Güncelleme: 03 Temmuz 2010 / 16:00

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmelerine ilişkin kayıtların hatasız ve seri şekilde yazılı tutanak haline getirilerek adli mercilere iletilmesi amacıyla konuşma seslerini bilgisayar aracılığıyla yazıya dönüştüren 400 TL tutarında bir cihaz alındığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugünkü bazı gazetelerde, ''İmralı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna sesi yazıya dönüştüren 600 bin TL tutarında cihaz alındığı''na ilişkin eksik ve yanlış bilgilere dayalı haberler yer aldığı ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Hükümlü Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı görüşmelerin bir kayıt cihazıyla kayıt altına alınmasına infaz hakimi tarafından karar verilmektedir. Alınan kayıtların çözümleri yapılarak konuşmalarda yasa dışı bir hususun varlığı halinde bu çözümler hükümlü ve avukatlar için yasal gereği yapılmak üzere infaz hakimliğine sunulmaktadır.

Bu kayıtların hatasız ve seri şekilde yazılı tutanak haline getirilerek adli mercilere iletilmesi amacıyla konuşma seslerini bilgisayar aracılığıyla yazıya dönüştüren 400 TL tutarında bir cihaz alınmıştır. Cihazın 600 bin TL olduğu bilgisi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu kayıt ve çözüm işlemi tamamen mevzuat çerçevesinde sadece adli mercilere hizmet amacıyla gerçekleştirilmektedir.'' (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler