YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık'tan bir sigara atağı daha
Bakanlık'tan bir sigara atağı daha
17 Kasım 2010 08:10
Sigara tezgâh altına iniyor, bırakma ilacı bedava oluyor...

Hükümet dumansız hava sahasının kapsamını genişletiyor. Yeni bir yönetmelikle, açıkta, vitrinde ve görünür yerde sigara satışı yasaklanacak. Sigara ceza tahsilatı yetkisi belediyeden alınıp mülki idareye verilecek. Sigara bırakma ilaçları, 300 kişi üzerinde denenecek, başarılı olursa sosyal güvenlik kapsamına alınacak

DUMANSIZ hava sahası uygulamasının ardından Sağlık Bakanlığı, bu kez vatandaşların sigarayı bırakmaları için düğmeye bastı. Sigarayı bıraktırma ilaçlarının ücretsiz verilmesi yönünde bir çalışma yaptıklarını anlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sigarayı bıraktırma ilaçlarını bakanlık satın alacak ve 300 bin vatandaşımızda bunları kullanacağız. Böylece sigarayı bıraktırma ilaçlarının ne kadar yararlı olduğunu görme fırsatı yakalayacağız. Sonuçları başarılı olursa sosyal güvenlik kapsamına alınacak. Sonuçları görmeden geri ödemeye koyamayız. Geri ödemeye koymak için teklif edemeyiz” diye konuştu.

HARAKİRİ YAPANLAR
Bakan Akdağ, elektronik sigara ve benzerleriyle ilgili olarak alınan kararların bilimsel heyetler tarafından verildiğini hatırlattı. Akdağ, sigarayı bırakmada en iyi yöntemin kişinin kafasında bu olayı bitirmesi olduğunu söyledi. Elektronik sigaranın bağımlılığı sonlandırmada bir yöntem olmadığını belirten Akdağ, bazı tiryakilerin “Bu benim zevkim, öleceksem ben öleceğim” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Japonya’da da harakiri yapanlar var. Ne yapacaksınız? Biz elimizden geleni yapmaya çalışacağız” yanıtını verdi.

CEZA YETKİSİ ALINIYOR
Bakan Akdağ, kapalı yerde sigara yasağının uygulanmasında kolluk kuvvetlerinin belirlediği ve evraka bağladığı cezaların belediyelerce uygulanmadığını tespit ettiklerini vurguladı. Akdağ, “Belediyeler bu cezaları genelde tahakkuk ettirmiyorlar. Bu cezaların doğrudan vali, kaymakamlık ve diğer mülki idari amirlerce yerine getirilmesi noktasında yasal değişiklik yapılacak” dedi.

VİTRİNDEN KALKACAK
Alkol ve Tütün Düzenleme Üst Kurulu’nun yakında yayınlayacağı “Açıkta Sigara Satışlarıyla İlgili Yönetmelik”in bitmek üzere olduğunu belirten Bakan Akdağ, “Yönetmelikle artık açıkta sigara satılamayacak. Sigara görünür yerde, vitrinlerde cazip şekilde yer alamayacak. Sigarayla ilgili tedbirler ve kampanyamız aslında çok büyük sonuçlar doğurdu. Kimse merak etmesin, bu işin peşini bırakacak değiliz” uyarısında bulundu.

Yasak sağlık getirdi
 
SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, bakanlığın 20 bin kişi üzerinde çalışma yaptığını, sigara yasağının ardından hastanelerin acil servislerine başvuran kalp krizi, kronik akciğer hastalığı, astım gibi hastalıklarda yüzde 20 azalma olduğunu ifade etti. Yasakla pasif içicilerin de çok rahatladığını belirten Akdağ, gençlerde sigaraya başlama oranının da azaldığını açıkladı. (Habertürk)

harika olur
 // ali aydınhan
bence komle sigara satış yasağı getirilmeli...
17 Kasım 2010 10:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler