YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan açıklama
Adalet Bakanlığı, Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç'ın öldürülmesiyle ilgili medyada çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.
Bakanlıktan açıklama
23 Şubat 2012 / 19:56 Güncelleme: 23 Şubat 2012 / 20:03

Adalet Bakanlığı, Doğubeyazıt'ta uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç'a devletin sahip çıkmadığı iddialarıyla ilgili, ''şehit Cumhuriyet Savcısı'nın ailesiyle irtibat halinde olunduğu, sürecin Bakanlık ve HSYK'ca takip edildiğini'' bildirdi.

Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında ''Savcı Hakan Kılıç, devlet için canını feda etti ama devlet savcısına sahip çıkmadı'' şeklinde haberler çıktığı ifade edildi.

Açıklamada, Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısı Kılıç'ın eşi ve çocuğunun ilk etapta ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu'nca 15 Şubat'ta en üst seviyeden toplam 66 bin 381 lira sosyal yardımın yapılmasına karar verildiğini, söz konusu yardımın savcının eşine ait banka hesabına aktarıldığı belirtildi.

HSYK'ca 10 Şubat'ta savcının eş ve çocuğuna yardım amacıyla bir kampanya başlatıldığı, HSYK'nın internet sitesinden de duyurusu yapılan iki bankada hesap açıldığı ve altı ay süreyle devam edecek kampanyada dün itibariyle 387 bin 985 lira biriktiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Şehit Cumhuriyet Savcımızın geride kalan eş ve çocuğuna dul ve yetim aylığı bağlanması ile ilgili olarak çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, ölüm olayının, 'vazife malullüğü' kapsamında değerlendirilerek şehit olan Cumhuriyet Savcımızın eş ve çocuğuna en üst dereceden maaş bağlanması amacıyla çalışmalar devam etmektedir.

HSYK'ca Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığıyla yapılan görüşmeler neticesinde SGK tarafından ilgilini vazife malulü sayılarak bu doğrultuda işlem yapılma için soruşturmanın tamamlanarak dava açılması veya en azından iddianamenin düzenlenmesi gerektiği bildirildiğinden bu sürecin tamamlanmasına kadar Cumhuriyet Savcımızın ailesine normal statüde dul ve yetim aylığı bağlanması ve ailenin tekrar sağlık güvencesine kavuşması amacıyla gerekli evrak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına teslim edilmiştir.

Vazife malullüğüne ilişkin işlemlerin neticelenmesini müteakip gerek bağlanan aylık, gerekse diğer tazminat ve ödemeler açısından geriye yönelik olarak farkların aileye ödenmesi mümkün olacaktır.

Şehit Cumhuriyet Savcımızın ailesiyle irtibat halinde süreç gerek Bakanlığımız, gerekse HSYK'ca takip edilmektedir.' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler